Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

قالیچه ایرانی “صلح و دوستی ” بافته و به سازمان ملل اهدا می شود

مدیر مجموعه تاریخی ، فرهنگی سعدآباد گفت: قالیچه صلح و دوستی برگرفته از هنر لطیف و اصیل ایرانی و به منظور ترویج صلح و ثبات در جهان بافته و به سازمان ملل اهدا می شود.
“عشرت شایق” روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نامگذاری سال جدید به نام
“شکوفایی و نورآوری” افزود: این قالیچه با توجه به فرهنگ اصیل ایرانیان مبنی بر صلح طلبی،
دوستی و احترام به دیگر ملت ها، طراحی و به وسیله شخصیت های برجسته سیاسی، علمی و فرهیخته داخلی و خارجی بافته می شود.
وی اظهار داشت: این قالیچه در ابعاد یک و نیم متر در دو متر توسط هنرمندان بافنده فرش شفقی تبریز با الهام از فرهنگ و تمدن غنی و تاریخی مردم ایران زمین طراحی و به جهانیان عرضه
می شود.
شایق تصریح کرد: برای بافت این قالیچه زیبا از تمامی سفرای خارجی مقیم ایران، شخصیت های سیاسی و فرهنگی اثرگذار در عرصه های داخلی و خارجی برای مشارکت در زدن گره های این قالیچه و بافت آن دعوت شده است.
مدیر مجموعه تاریخی سعدآباد افزود: برای آشنایی این افراد به ویژه شخصیت های خارجی با نحوه گره زدن قالیچه ایرانی،‌یک دوره آموزشی کوتاه مدت توسط هنرمندان و بافندگان فرش شفقی تبریز برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه این قالیچه که نماد صلح و دوستی و پایبندی ایرانیان به وحدت ، دوستی و صلح جهانی است، گفت: شخصیت های سیاسی ، اقتصادی ، اندیشمندان و فرهیختگان داخلی و خارجی با زدن هر گره ای به این قالیچه با یک حرکت نمادین فرهنگی نسبت به پاسداشت صلح جهانیو تلاش برای برقراری آرامش و امنیت در جهان متعهد می شوند.
شایق با بیان اینکه ارائه قالیچه سنتی ایرانی با بهره گیری از توان و هنر هنرمندان بافنده تبریزی بهترین نماد برای معرفی و ارائه فرهنگ و تمدن غنی ایرانیان در عرصه جهانی است، افزود: این قالیچه در نهایت و پس از بافت به عنوان نمادی از وحدت، صلح و دوستی به سازمان ملل متحد اهدا می شود.
وی تصریح کرد: این قالیچه با گره های از مهر و محبت با مشارکت شخصیت های داخلی و خارجی و برگرفته از هنر اصیل و لطیف ایرانی به تمامی جهانیان اهدا می شود.
وی افزود: تهیه و تنظیم شناسنامه بافت این قالیچه و انتشار کتابی با همین محور از دیگر اقداماتی است که برای معرفی بهتر این قالیچه در عرصه داخلی و خارجی توسط مجموعه فرهنگی سعدآباد انجام خواهد شد.
شایق افزود: در این شناسنامه و کتاب تمامی مراحل طراحی، بافت و اهدا این قالیچه و مشخصات کلیه افراد چه ایرانی و چه خارجی که در زمینه طراحی و بافت این قالیچه نقش داشته اند به صورت کامل ارایه خواهد شد.
وی تصریح کرد: کار طراحی این قالیچه آغاز شده و با توجه به دعوت بعمل آمده از شخصیت های داخلی و خارجی برای مشارکت در اجرای این طرح،‌کار بافت قالیچه صلح و دوستی ظرف یک ماه آینده آغاز می شود.
شایق اظهار امیدواری کرد که کار بافت این قالیچه اصیل و زیبای ایرانی و اهدا آن به سازمان ملل متحد ظرف مدت شش ماه انجام شود.
شایق همچنین از انتشار تمبر یادبودی در خصوص طراحی و بافت قالیچه صلح و دوستی ایرانی و عرضه در سطح بین المللی خبر داد.
هنرمندان ایرانی در عرصه طراحی و تولید فرش و قالیچه های نفیس دستباف دارای سابقه ، قدمت و شهرتی جهانی هستند و بخش عمده ای از نیازهای کشورهای مختلف جهان در عرصه فرش دستباف از طریق ایران تامین می شود.
طراحی، تهیه و تولید بزرگترین فرش دستباف توسط هنرمندان ایرانی به مساحت شش هزار متر مربع به سفارش امارات برای استفاده در مسجد بزرگ ابوظبی یکی از نمونه های توانمندی و هنر اصیل ایرانیان در عرصه فرش های دستباف است.

bg bg