Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

فرش کتیبه کوروش به فرش صلح جهانی در سازمان ملل تبدیل می‌شود

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد گفت: کتیبه کوروش تبدیل به فرش صلح جهانی در سازمان ملل می‌شود و تک تک گره‌های آن توسط هنرمندان، سیاستمدارن، اندیشمندان و خبرنگاران زده خواهد شد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، عشرت شایق نماینده تبریز در مجلس هفتم در نشست خبری اظهار داشت: فرش صلح جهانی طی روزهای آتی در موزه نگارستان مجموعه سعدآباد افتتاح خواهد شد و اسامی افرادی که در این فرش گره زده‌اند ثبت شده و به صورت کتابچه درمی‌آید.
وی ادامه داد: طرح این قالیچه بخشی از متن کتیبه کوروش است که به چند زبان دنیا بافته می‌شود.
وی با بیان اینکه گردشگری در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در دو بخش طبیعی و موزه‌ای است، اظهار داشت: متأسفانه در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری علی‌رغم داشتن انواع کمیته‌های گردشگری کمیته‌ای برای گردشگری موزه نداریم که پیشنهاد تشکیل آن را به سازمان ارائه کرده‌ایم.
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد با اشاره به اینکه ۱۸ موزه در این مجموعه وجود دارد، گفت: طرح ایران شناسی را در مجموعه سعدآباد در حال فعال کردن هستیم که بر اساس آن افرادی که آمادگی دارند، ماکت‌های ابنیه تاریخی، صنایع دستی و نقشه استان‌ها را در این مجموعه به نمایش می گذارند.
شایق افزود: برای استانداردسازی موزه‌های سعدآباد نهایت تلاش خود را خواهیم کرد و در این راستا تبادل اطلاعاتی را با موزه های خارج از کشور نیز خواهیم داشت.
وی گفت: به زودی مجموعه‌ای از کارت پستال‌های ابنیه و صنایع دستی سعدآباد را تهیه‌ خواهیم کرد که در اختیار گردشگران بازدیدکننده از موزه قرار می‌گیرد.
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد اظهار داشت: به زودی ۲۰ کالسکه ۲ تا ۸ نفره گردشگران را در داخل مجموعه سعدآباد جابه‌جا خواهند کرد.این افراد در دو نوبت صبح و بعدازظهر می‌توانند از محوطه سعدآباد استفاده کنند. به کارگیری کالسکه‌ها در مجموعه سعدآباد علاوه بر صرفه‌جویی در سوخت، از بروز مشکلات زیست‌محیطی در محوطه فرهنگی تاریخی سعدآباد نیز جلوگیری می‌کند.
به گفته وی سعدآباد باید مرکز جمع‌شدن تمام هنرمندان در رشته‌های مختلف هنری شود.
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد با بیان اینکه درهای سعدآباد باید شب‌ها به روی مردم باز شود، گفت: به زودی قصه‌های هزار و یک شب و قصه‌های ایرانی را در مجموعه سعدآباد نقالی خواهیم کرد.
وی به برگزاری نمایشگاه‌های فصلی در مجموعه اشاره کرد و گفت: نمایشگاه‌هایی از جمله نگارگری، قفل، و ترمه را به زودی در سعدآباد برگزار خواهیم کرد.
شایق از صدور کارت تردد برای افرادی که قصد پیاده‌روی در مجموعه سعدآباد را دارند، خبر داد و گفت: این افراد در دو نوبت صبح و بعدازظهر می‌توانند از محوطه سعدآباد استفاده کنند.
وی درباره نقش خبرنگاران نیز گفت: امروزه سیاست دنیا را خبرنگاران رقم می‌زنند به همین دلیل در حال حاضر این قشر در جایگاه مشاوران تصمیم‌سازان دنیا قرار می‌گیرند اما هنوز در کشور ما جایگاه خبرنگاران به عنوان بازوی مشورتی در کنار تصمیم‌گیران کشور مشخص نشده است.
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد افزود: خبرنگاران علاوه بر قدرت تحلیل گسترده، دامنه دریافت اطلاعات بالایی را دارند که دیگر مشاوران از این ویژگی بی‌بهره هستند.
شایق با بیان اینکه خبرنگاران گنجینه‌ای از اطلاعات روز هستند، گفت: به همین دلیل شورای مشورتی اطلاع رسانی را در مجموعه سعدآباد راه‌اندازی خواهیم کرد که در آن از متخصصان دانشگاهی، اساتید ارتباطات و خبرنگاران استفاده می‌شود.

bg bg