Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

بافت قالیچه صلح و دوستی ایرانیان به طور رسمی آغاز شد

تهران – بافت قالیچه صلح و دوستی ایرانیان شامگاه چهارشنبه با حضور مسئولین و شخصیت های داخلی و خارجی در مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد آغاز شد.

تهران- قالیچه صلح و دوستی ایرانیان با هدف نشان دادن فرهنگ غنی ایرانیان به مردم جهان و تلاش برای ایجاد صلح پایدار از طریق هنر و فرهنگ بافته می شود.
به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا ، مدیر و نماینده دفتر منطقه ای سازمان آموزشی علمی و فرهنگی (یونسکو) در این مراسم گفت : فرش صلح و دوستی ایرانیان مصداق بارز احترام به حقوق بشر و شرافت انسانی است.
“چون لی هان” افزود :‌با بافت این قالیچه علاقه ایرانیان به صلح و دوستی در قالب هنر قالبیافی که در سطح جهان ایران را با سنن کهن و مهارت های بالای هنری شناسانده است ، نمود می یابد.
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد نیز در این مراسم اظهار داشت : در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال شکوفایی و نوآوری نام گرفته است ، ما ایرانیان گره های تابناک و برش های زیبای فرش ایران با نقوش ماندگار را برای رساندن پیام صلح و دوستی خود به جهان انتخاب کردیم.
“عشرت شایق” گفت : گویش و منش فرش برای همه قابل قبول است و افرادی که قلبشان برای صلح می تپد می توانند با زدن گره به این قالیچه در بافت ان شریک شوند.
وی افزود : ما ایرانیان مسلمان معتقدیم با اتحاد، صلح و دوستی برپا و دعواهای فرقه ای و مجادله های سیاسی به یک جمع دوستی و محبت تبدیل خواهند شد.
براساس این گزارش ، درمراسم آغاز رسمی بافت قالیچه صلح و دوستی ایرانیان آیت اله خوانساری ، احمد محیط طباطبایی رییس کمیته ملی موزه های ایران (ایکپوم ) رییس کانون متفکرین ایران ، سید مرتضی موسوی نماینده مجلس در دوره هفتم ، مشاوران معاونان هماهنگی و برنامه ریزی شهرداری ، لاریجانی فرماندار شهرستان شمیرانات ، مهندس جواهری مدیرکل موزه های بنیاد مستضعفان ، بهروز مدیرکل موزه های استان قدس رضوی و حسین جعفری معاون فرهنگی سازمان میراث فرهنگی حضور داشتند.
تیم فوتسال آلمان ، نمایندگانی از یونسکو ، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد وهماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران از دیگر حاضرین در این مراسم بودند.
در هنگام قیچی شدن روبان افتتاح این قالیچه به دست آیت الله خوانساری ۵ کبوتر به نشان صلح و دوستی بین ۵ قاره جهان آزاد شدند.
دو دختر بچه با لباس های سنتی ایرانی نیز به میهمانان شاخه گل هدیه دادند.
گروه موسیقی “روح افزا” در حاشیه مراسم موسیقی سنتی اجرا کرد و “حمید خندان” خواننده پاپ نیز قطعاتی از اشعار مختلف را خواند. در پایان برخی از میهمانان به نمایندگی از سایرین به این قالیچه گره نمادین زدند.
بافت قالیچه صلح و دوستی ایرانیان از تیرماه سال جاری در کاخ موزه نگارستان مجموعه سعدآباد آغاز شده و تاکنون ۱۸۰ نفر از شخصیت های برجسته هنری ، علمی ، فرهنگی ، ورزشی و سیاسی داخلی و خارجی به آن گره زده اند. این قالیچه در نهایت در ابعاد یک و نیم متر در دو متر به دست هنرمندان بافنده فرش شهابی i تبریز بافته و به سازمان ملل اهدا خواهد شد.
وشاخه ی طوبی

bg bg