Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

با تاکیدی دوباره بر صلح آمیز بودن فعالیتهای هسته ای ایران، گزارش البرادعی منتشر شد

با تاکیدی دوباره بر صلح آمیز بودن فعالیتهای هسته ای ایران، گزارش البرادعی منتشر شد
گزارش جدید محمد البرادعی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران با تاکیدی دوباره بر صلح آمیز بودن این فعالیت ها و نظارت کامل آژانس بر روند آن و نیز سیر فرآوری مواد و تاسیسات غنی سازی ایران منتشر شد .

به گزارش باشگاه خبرنگاران،در گزارش جدید محمد البرادعی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که دقایقی پیش در اختیار نمایندگان کشورهای عضو شورای حکام آژانس قرار گرفت ،‌ برای چهاردهمین بار متوالی در سالهای اخیر تصریح شده است که هیچ انحرافی در مسیر فعالیت های هسته ای ایران مشاهده نمی شود و مدرکی که مبتنی بر صحت ادعاها در خصوص فعالیت نظامی ایران باشد بدست نیامده است .

این گزارش همچنین تاکید دارد که تمام مواد هسته ای در تاسیسات هسته ای ایران از جمله نطنز و اصفهان و بوشهر به صورت مستمر تحت بازرسی و نظارت با دوربین و مهر و موم آژانس باقی مانده اند و حسابرسی ها در مورد مواد هسته ای هیچ گونه انحرافی را نشان نمی دهند .

البرادعی در گزارش خود همچنین از آن خبر داده است که آژانس علی رغم ادعای مطرح شده در قالب مطالعات ادعایی ،‌ هیچگونه اطلاعاتی دال بر ساخت یا تلاش در جهت ساخت سلاح هسته ای و قطعات آن در ایران بدست نیاورده است . به عبارتی آژانس رسما اعلام می کند ایران از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ هیچگونه فعالیت اطلاعاتی درباره مطالعه یا تامین ملزومات ساخت سلاح نداشته و آژانس اطلاعاتی در این زمینه به دست نیاورده است.

گزارش امروز بیانگر ادامه روند مستمر حضور بازرسان آژانس در ایران و افزایش تعداد بازرسی های سرزده از تاسیسات هسته ای ایران است .

این گزارش همچنین از عدم هر گونه نشانه فعالیت بازفراوری اورانیوم غیر مجاز در ایران خبر می دهد و این در حالی است که اتهام بازفراوری اورانیوم یکی از بهانه های صادرکنندگان قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران بوده است و در این قطعنامه ها حتی درخواست پایان دادن به فعالیت بازفراوری اورانیوم در ایران مطرح و گزارش آژانس در این زمینه در خواست شده است!

البرادعی در گزارش خود همچنین پیشرفت ایران در راه اندازی دستگاه های سانتریفیوژ را اعلام کرده و از افزایش دستگاه های نصب شده در نطنز و نظارت آژانس خبر داده است . سایت هسته ای نطنز برای تامین نیاز سالانه یک نیروگاه هسته ای ۱۰۰۰ مگاواتی طراحی شده و طبق برنامه اعلام شده و مورد توافق با آژانس بین اللملی انرژی اتمی قرار است با نصب ۵۴ هزار دستگاه سانتریفیوژ در این تاسیسات ، تحت نظارت کامل آژانس سالانه حدود ۲۸ تن سوخت هسته ای با غنای پایین به عنوان نیاز سالانه نیروگاهی مشابه نیروگاه بوشهر ، تولید کند . ایران تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای را در برنامه بلند مدت خود دارد .

بخشی از گزارش اخیر محمد البرادعی نیز به طرح مجدد موضوع مطالعات ادعایی اختصاص یافته است ،‌ ادعاهایی که به گفته آژانس اساس آن، بر اطلاعات دریافتی از یک لپ تاپ فردی است که آمریکاییها بدون اعلام نام وی و یا محل دقیق کشف آن ،‌ آن را در اختیار این نهاد بین المللی قرار داده اند .

مدیر کل آژانس علی رغم پاسخ ۱۱۷ صفحه ای ایران به این اتهامات در گزارش اخیر خود بار دیگر از ناتوانی خود در اثبات غیر جعلی و مستند بودن آنها سخن گفته و در عین حال باز هم خواستار پاسخگویی ایران به ابهامات در این باره شده است .

البرادعی که در گزارشات خود با اشاره تلویحی به عدم مسئولیت آژانس در بررسی این اتهامات ؛‌ تاکید دارد که صرفا براساس درخواست قطعنامه های شورای امنیت به این موضوعات پرداخته است ‌،‌ همچنان هیچ نشانه ای از صحت ادعاها مطرح نکرده است .

ادعاها مربوط به تصاویری از برگه هایی پراکنده ، غیر معتبر و بدون مهر محرمانه از پروژه هایی مربوط به نمک سبز، موشک با قابلیت برگشت و آزمایشات انفجاری با قدرت بالا است که آژانس صریحاً و کتباً در سندی که تاریخ ۱۳ مه ۲۰۰۸ صادر شده اعلام کرده است که “هیچ سندی دال بر ارتباط اداری داخلی میان «نمک سبز» و دو موضوع دیگر مطالعات ادعایی به نام «آزمایش انفجارات قوی» و «موشک بازگردنده»، به ایران نشان داده نشده یا تحویل نشده است” . این ‌بدان معنا است که اساسا ارتباطی بین این مقولات وجود ندارد . هر چند این سند رسمی آژانس در گزارش دوره گذشته و اخیر مدیر کل منعکس نشده است، اما بیانگر آن است که بر خلاف آنچه در گزارش ادعا می شود اسناد مربوط به مطالعات ادعایی فاقد انسجام داخلی فیمابین اسناد است.

مدیر کل در گزارش خود بار دیگر ذکر تایید می کند که آژانس نتوانسته تعهدات خود را که تحویل اسناد به ایران می باشد انجام دهد. و این درحالی است که ساده ترین و ابتدایی ترین درخواست ایران طبق حقوق خود برای دفاع در برابر اتهامات دریافت اسناد مورد ادعا است .

البرادعی در گزارش خود همچنین از عدم اجرای مفاد مورد درخواست قطعنامه ها مبنی بر توقف غنی سازی اورانیوم در نطنز عدم پذیرش پروتکل الحاقی و عدم اجرای کد ۳٫۱ خبر داده است که درخواستهایی فراقانونی بوده و ایران علی رغم عمل به آنها به صورت داوطلبانه و اعتماد ساز و موقت در سالهای اخیر ، در پی برخوردهای خصمانه ، غیر حقوقی و مداخله جویانه طرفهای هسته ای و فشار غیر قانونی آژانس از ادامه روند خودداری کرده است .

.

bg bg