Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

شناخت و تقویت ورزش های بومی، اقدامی در راستای تقویت پایه های صلح است

شناخت، تقویت و ترویج سنت ها و ورزش های بومی و محلی اگرچه کار دشواری است، اما اقدامی بسیار متعالی و انسانی در راستای تقویت پایه های صلح، برادری و امنیت پایدار است.

به گزارش خبرنگار ایرنا و به نقل از سازمان تربیت بدنی، دکتر “محمود احمدی نژاد” پیش از ظهر امروز “یکشنبه” در دیدار شرکت‌کنندگان نخستین اجلاس بین المللی توسعه و ارتقای ورزش‌ها و بازی‌های سنتی و محلی بر احیای آیین‌ها و سنت‌ها تاکید کرد.
رییس جمهوری با تاکید بر این‌که تقویت ورزش و بازی‌های بومی و محلی که سرشار از اخلاق و انسانیت است، در حقیقت بازسازی پایه‌های نظام اخلاقی جامعه بشری است، اظهار داشت:‌ دولت جمهوری اسلامی ایران پشتیبان، یاور و همکار خوبی در این راه درست خواهد بود.
وی یادآور شد:‌ همواره در طول تاریخ ورزش بخش مهمی از زندگی انسان‌ها را تشکیل داده و رقابت‌های ورزشی نیز متناسب با فرهنگ‌ها و سنت‌های بومی و محلی شکل گرفته و گسترش یافته است.
احمدی نژاد خاطرنشان کرد: مجموعه ورزش‌های سنتی و بومی کلکسیون بسیار زیبایی از تنوع فرهنگی و توجه ملت‌های جهان به مساله مهم ورزش است.
وی با بیان اینکه ایران سرشار از سنت‌ها و بازی‌های ورزشی انسانی و جوانمردانه است اظهار داشت:‌ تردید ندارم اگر سابقه تاریخی و سنت‌های هر ملتی را ورق بزنیم، خواهیم دید که در تمام ملل جهان از این فرصت‌ها، سنت‌ها و اندیشه‌های متعالی وجود دارد.
رییس جمهوری توجه به بازسازی و احیای ورزش‌های بومی و محلی را اقدامی بسیار ارزشمند و ماندگار دانست و گفت: بدون تردید اگر ارزش این اقدام از کاوش میراث دست‌ساز بشریت بیشتر نباشد، حتما از آن کمتر نیست، چرا که اثر فرهنگی این کار به گونه‌ای است که امروز هم می‌تواند در جوامع بشری و در مناسبات انسانی نقش تاثیرگذاری ایفا کند.
احمدی‌نژاد همچنین با اشاره به نقش فرهنگی ورزش اظهار کرد: اگر نقش فرهنگی ورزش از آن برداشته شود چیزی از آن باقی نمی‌ماند، ورزش لزوما باید به تقویت اخلاق و مناسبات انسانی در جوامع منجر شود و صفات برجسته را در انسان‌ها تقویت کند.
رییس‌جمهوری هم‌چنین جوانمردی، نوع‌دوستی، صلح‌طلبی، عدالت‌خواهی ، شجاعت، رحم و مروت و برادری را از صفاتی دانست که بواسطه ورزش در انسان‌ها تقویت می‌شود و تصریح کرد: این صفات، مولفه‌هایی هستند که بشریت برای زندگی سعادتمند و صلح و امنیت پایدار به شدت به آن احتیاج دارد.
دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه ورزش در صورت تهی‌شدن از فرهنگ و اخلاق به کالای بی‌روح و اقتصادی تبدیل خواهد شد، گفت: متاسفانه امروز در برخی موارد از ظرفیت‌های ورزشی برای پیشبرد مقاصد سیاسی توسعه‌طلبانه و حتی مصرف برخی کالاها بهره‌برداری می‌شود، از این رو اگر ورزش از اخلاق خالی شود، حاصل آن انسان‌های متعالی نخواهد بود.

bg bg