Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

اندیشمند چینی : ایران منادی صلح و آرامش در جهان است

پکن – خانم ” شو لین ” مدیر کل اداره ملی گسترش زبان چینی ، جمهوری اسلامی ایران را منادی صلح و آرامش در جهان دانست و گفت : تردیدی وجود ندارد که فرهنگ و تمدن ایران زمین ، درخشان و جذاب است.

وی که ریاست مرکز کنفوسیون شهر پکن را نیز برعهده دارد ، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پکن ، فرهنگ و تمدن ایران را برجسته و ارزشمند خواند و گفت : ایرانیان در طول تاریخ دوستدار صلح و آرامش بوده اند.
این صاحب نظر چینی که علاقه مند به سفر به ایران است ، همچنین جایگاه شعر و ادب فارسی را در عرصه ادبیات جهان برجسته خواند و گفت : شعر فارسی بسیار زیبا و جذاب است .
” قدمت بسیاری از اشعار شعرای فارسی بیش از هزار سال است اما هنوز هر مخاطب و شنونده ای تحت تاثیر آن قرار می گیرد.”
وی با اشاره به راه اندازی مرکز کنفوسیوس در دانشگاه تهران گفت : هدف از ایجاد این مرکز گسترش زبان چینی است و امیدواریم با گسترش زبان چینی در ایران زمینه ارتباط و همکاری میان دوملت ایران و چین بیش از گذشته فراهم شود.
مدیر کل اداره ملی گسترش زبان چینی از اشتیاق مرکز کنفوسیوس شهر پکن برای آشنایی هرچه بیشتر با تاریخ و فرهنگ دیگر کشورها سخن گفت و خاطر نشان کرد : ایران وچین اشتراکات بسیاری دارند که دوکشور را به یکدیگر پیوند داده است.
وی بامعرفی وب سایت این مرکز گفت : در پایگاه اینترنتی موسسه کنفوسیوس شهر پکن اطلاعات بسیاری درباره ایران وجود دارد که مراجعه کنندگان به این سایت می توانند به اطلاعات مناسب خود درباره ایران ، تاریخ و تمدن این سرزمین باستانی دست یابند.
در زمان حاضر بیش از ۲۵۰ موسسه کنفوسیوس در ۸۱ کشور جهان برای گسترش زبان چینی دایر شده است که اخیرا یکی از شعب این موسسه در دانشگاه تهران راه اندازی گردید.
به نظر می رسد راه اندازی و گشایش دفاتر ایران شناسی در دانشگاههای چین و مراکز مشابه و همچنین حمایت بیشتر از دانشجویان ایرانی برای فراگیری زبان چینی و تبادل دانشجو و استاد میان دوکشور می تواند گام موثری در افزایش همکاری های دوکشور باشد.

bg bg