Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

نویسنده آمریکایی برای مشارکت در بافت قالیچه صلح و دوستی به ایران آمد

مگان سی یرز، نویسنده آمریکایی کتاب کودک و از دوستداران فرهنگ مردم ایران و نویسنده برای مشارکت و زدن گره نمادین بر قالیچه صلح و دوستی جهانی در کاخ موزه نگارستان حضور یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری مجموعه فرهنگی تاریخی سعد‌آباد فهیمه نادری نژاد، مسئول کاخ موزه نگارستان طی گفت و گو با مگان سی یرز، در خصوص اشتیاق و نحوه حضور وی در این موزه گفت: خانم مگان سی یرز پیش از این در سال ۸۳ به دعوت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه مقاله و سخنرانی در جشنواره بین‌المللی کودک در کرمان شرکت کرده و رمان وی با عنوان «معمای بافته در قالیچه آناهیتا» که شخصیت داستان آن، ایرانی است، مورد تقدیر قرار گرفته بود.
این رمان در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از ۱۰کتاب برتر برنده جایزه انجمن کتابخانه‌های آمریکا معرفی شد و در سال ۲۰۰۸ نیز در جشنواره کتاب بلونی در ایتالیا، که از مهمترین نمایشگاه‌های کتاب جهان محسوب می‌شود، ستوده شد و بخشی از عایدات فروش کتاب از سوی این نویسنده، برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زلزله بم تقدیم شد.
خانم سی‌یرز در ادامه گفت: طی مکاتبه‌ای با مجموعه سعد‌آباد از جزئیات اجرای طرح قالیچه صلح و دوستی جهانی در ایران مطلع شدم و علاقه‌مندی و درخواست خود را جهت شرکت در این ابتکار زیبا اعلام کردم.
وی احساس خود را در خصوص مشارکت در طرح قالیچه صلح و دوستی جهانی چنین توصیف کرد: مدتی قبل از طریق سایت‌های اینترنتی از اخبار مربوط به قالیچه مطلع شدم و همان روز به همسر و فرزندانم گفتم که می‌خواهم به ایران بروم. برای حضور در اینجا لحظه شماری می‌کردم و دیشب هم به خاطر هیجانی که داشتم مرتب از خواب بیدار می‌شدم و کلماتی در ذهنم درباره صلح و دوستی و این ایده زیبا نقش می‌بست و سعی می‌کردم همان لحظه آنها را در کتاب رمانم که می‌خواهم به اینجا هدیه کنم بنویسم.
این نویسنده آمریکایی افزود: از اینکه به اینجا آمدم و می‌توانم چند گره از این قالیچه را که بیان کننده خوبی‌ها و آرزوهاست ببافم افتخار می‌کنم، شاید هر کدام از این گره‌هایی که به قالیچه اضافه می‌شود بتواند دنیای ما را روشن‌تر کند.
وقتی به آمریکا برگردم حتماً به کسانی که می‌شناسم خواهم گفت که ایران کشوری زیبا و دیدنی با مردمی خونگرم، مهمان نواز و مهربان است.
مگان سی‌یرز با نشان دادن کتابی گفت: این کتاب که برای رده سنی کودک است، داستان واقعی مرد کوهنوردی است که در افغانستان مدرسه‌ای ساخت.
وی افزود: بسیار علاقه‌مندم در مورد طرح قالیچه صلح و دوستی که در ایران اجرا می‌شود بتوانم کتابی بنویسم و آن را به زبانهای مختلف ترجمه کنم، تا به این ترتیب برای ترغیب مردم دنیا به صلح و دوستی، گامی برداشته باشم.

bg bg