Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

همایش “صلح عادلانه، گفتمان مشترک جهانی” در کشور اتریش بر گزار شد

همایش “صلح عادلانه، گفتمان مشترک جهانی”طی دو روز توسط مجمع جهانی صلح اسلامی و با مشارکت دانشگاه های وین و اشلایینیگ کشور اتریش در سالن آمفی تئاتر دانشگاه اشلاینینگ برگزار شد . این همایش با شرکت جمعی از اساتید و اندیشمندان ایران اسلامی و اروپایی و با هدف آسیب شناسی صلح در جهان، نهادهای صلح از دیدگاه حقوقی، صلح عادلانه از دیدگاه اسلام، عدم تحقق صلح در جهان، فرهنگ پیشگیری از منازعات، عدالت و صلح برگزار گردید که در آن اساتید شرکت کننده به ارایه مقاله علمی و تبادل نظر پرداختند. این همایش با هدف ایجاد یک گفتمان علمی ایرانی و اسلامی پیرامون صلح و عدالت و توسعه آن در بین اندیشمندان و نخبگان برگزار شد.

این نشست علمی با سخنرانی پروفسور مدر، رئیس مرکز صلح و جنگ دانشگاه اشلاینینگ اتریش و داوود عامری دبیر مجمع جهانی صلح اسلامی شروع به کار کرد .
پروفسور مدر در سخنانی به ضرورت چنین هم اندیشی هایی بین نخبگان جهان پرداخت و اشاره کرد که اگر اندیشمندان در این حوزه فعال شوند، منازعات کم، عدالت و صلح ارمغان آن خواهد بود.

همچنین داوود عامری دبیر مجمع جهانی صلح اسلامی با بر شمردن آسیب های صلح در جهان و رسالت نخبگان و اندیشمندان جهان گفت : امروز اذهان جهانی توسط رسانه ها از مسایلی پر شده است که کمتر با واقعیت های موجود در جهان تناسب دارد به عنوان مثال جهان اسلام که اینک قربانی تروریسم است ، با غرض ورزی حامی تروریسم معرفی می شود ، لذا یکی از رسالتهای نخبگان، دانشمندان کشف ذات حقیقی موجود حوادث و پدیده هاست که می تواند راه گشا باشد.

در ادامه پروفسور بادر از دانشگاه وین به مبانی صلح در ادیان الهی و انجیل پرداخت وی اشاره کرد که اگر قوانین با نگاه به ادیان الهی تنظیم شود، کمترین خطا و بی عدالتی را به دنبال خواهد داشت. بعد از ایشان پروفسور ولفکانگ دیتریش، کارشناس ارشد یونسکو از فرانسه به بررسی آخرین دستاوردهای فرهنگی در حوزه صلح پرداخت.
پروفسور زارکو یوهوفسکی از دانشگاه زاگرب که بعد ایشان به ارایه مطالب خود پرداخت، به موضوع صلح و عدالت اشاره کرد و در پرسش و پاسخ با اندیشمندان حاضر، به بی عدالتی در منازعات جهانی و دفاع عادلانه در تقابل با تجاوز و بی عدالتی اشاره کرد و راه برون رفت در منازعات موجود را پرداختن به عدالت دانست .
در پایان پنل دوم همایش پروفسور جرالد هاینسل از دانشگاه نظامی اتریش با نگاه مردم شناسانه به فرهنگ پیشگیری از منازعات پرداخت. بعد از ایشان پروفسو یوآخیم هاینسه از دانشگاه بوخوم آلمان به بسترها و نهادهای صلح از دیدگاه حقوقی پرداخت و در پاسخ به سوال یکی از حاضرین گفت: سازمان ملل بعنوان یک نهاد پذیرفته شده بین المللی باید حفظ شود و برای رفع ناکارآمدی خود به اصلاحات ساختاری در خود اقدام نمایند.

سرکار خانم الهام امین زاده از دانشگاه تهران با ارائه مقاله خود به قوت ها و ضعف های نظام مقومی بین الملل پرداخت . دکتر امین زاده در پاسخ به این سوال که ضعف های سازمان ملل به عنوان یک نهاد بین المللی را در چه می بینید گفت: وقتی سازمان ملل تحت نفوذ قدرتها عمل می کند و براساس منافع آنها تصمیم می گیرد، یا زمانی که حق وتو توسط ۵ قدرت بزرگ به معادلات این سازمان سایه افکنده؛ چگونه می تواند مستقل و مؤثر و عادلانه عمل کند.
بعد از ایشان پرفسور هانس گونتر براوخ از دانشگاه آزاد برلین به آسیب شناسی صلح جهانی اشاره کرد و در مقاله خود این آسیب ها را برشمرده و اشاره کرد که ورای بحث امنیت در صلح، مباحث دیگر نیز صلح را در جهان به مخاطره می اندازد نظیر مسایل زیست محیطی، مثلا کشورهای صنعتی با ایجاد آسیب های بزرگ به محیط زیست نظیر گسترش گازهای گلخانه ای که غرب از آن سود ببرد، اما در جای دیگر خشکسالی ایجاد می شود و مردم دیگری زیان ببینند که سازمان و نهاد بین المللی را جبران کند.
بعد از پرسش و پاسخ حاضرین در خصوص موضوع مقاله آقای پروفسوربراوخ برنامه به پایان رسید.

روز دوم همایش با سخنرانی آقای پروفسور اویکن اوریوال از دانشگاه کلن آغاز شد.
ایشان جامع شناسی صلح در ملل را موضوع مقاله خود قرارداده بودند و از منظرهای مختلف به موضوع پرداختند و در پاسخ به سوال یکی از اساتید که یا معیارهای صلح می توانند تغییر کنند گفت: چون مسائل هر گوشه از جهان متفاوت است ، محور صلح هم می تواند متفاوت باشد.
حجت الاسلام دکتر احمد واعظی رئیس دانشگاه امام باقر قم موضوع مقاله خود را مبانی صلح عادلانه در نگاه اسلام قرار داده بود. وی اشاره کرد که اصل اول در اسلام زندگی مسالمت آمیز و صلح است و معنی واژه اسلام نیز همین را می گوید.

وی بیان داشت که جنگ هم در اسلام وجود دارد ، اما جنگ دفاعی است و ما جنگ دفاعی را جنگ عدالت خواهانه می دانیم و در همه قوانین موجود نیز این جنگ مشروع است.
ایشان در پاسخ به سوال یکی از دانشمندان حاضر گفت که عدالت مقدم بر صلح است و صلح باید پایه های خود را در عدالت ماندگار کند.
در ادامه آقای دکتر پروفسور ورنر روف از دانشگاه کاسل آلمان با تخصص علوم سیاسی و با گرایش خاورمیانه و آفریقا به صلح جهانی فقط یا تغییر وضع موجود پرداخت.
سخنان وی که اشاره ای کنایه آمیز به مسائل ایران داشت، گفت: وقتی کشوری مثل ایران را تحت فشار قرار می دهد، او نیز برای حفظ امنیت خود ممکن است دانش هسته ای خود را توسعه دهد و این باعث شد که هیئت ایرانی نیز حساس شده از منظر علمی و دینی به موضوع پاسخ دهد که منابع قدرت ایران در جای دیگری است و امروز دیگر سلاح هسته در جهان امنیت ساز نیست.
قدرت ایران در پیام رهایی بخش انقلاب اسلامی است که انسانها را هدف قرار می دهد و نیازهای حق جویانه ایران در موضع قدرت قرار می دهد.

در پایان پنل صبح روز دوم آقای محسن پاک آئین به موضوع پایان تاریخ و صلح عادلانه پرداخت و اشاره کرد که نگاه اسلام و مسیحیت به منجی و پایان تاریخ چگونه است، وی اشاره کرد که غرب پایان تاریخ را با جنگ و تاریکی تمام می کند، اما اسلام به خصوص نگاه شیعه پایان تاریخ را با صلح و عدالت عجین می داند.
پنل آخر با سخنرانی پرفسور متین برکی در خصوص عدم تحقق صلح در افغانستان به صورت موردی، مطالعه خود را عرضه کرد و گفت: سودجویی قدرتها، عدم توجه به نیاز مردم افغانستان و بی توجهی به مسایل فرهنگی و اجتماعی مردم افغانستان از جمله دلایل عدم تحقق صلح در این کشور است.

در پایان همایش ضمن برگزاری یک میزگرد برای تبادل نظر بین اساتید و اهداء لوح یادبود همایش به اساتید شرکت کننده در همایش توسط دبیر مجمع جهانی صلح اسلامی، آقای دکتر اولکر و دکتر کیارشی به جمع بندی مباحث همایش پرداختند.

در این جمع بندی اساتید توافق کردند تا تلاش مجدانه ای صورت گیرد و کتاب این همایش به زبان های مختلف تنظیم و منتشر گردد و گروه ایرانی با اساتید حاضر تلاش کنند تا این گفتمان علمی بین اندیشمندان ادامه یابد و هر کدام برابر وظیفه انسانی خود برای صلح مقدس که صلح عادلانه است، بکوشند.

bg bg