Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

جایزه صلح گاندی به بیل گیتس رسید

بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت و بنیاد بیل و ملیندا گیتس “جایزه صلح ایندیرا گاندی” را از پراتیبا پاتیل رئیس جمهور هند دریافت کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، “جایزه ایندیرا گاندی برای صلح، خلع سلاح و توسعه” به پاس تلاشهای بشردوستانه بیل گیتس در بنیاد بیل و ملیندا گیتس اعطا شد.

این جایزه همه ساله به افراد و یا سازمانهایی که تلاشهای خلاقانه ای را برای ترویج صلح، توسعه و یک مرتبه اقتصادی جدید بین المللی انجام می دهند اعطا می شود.

ماه گذشته بنیاد بیل و ملیندا گیتس در حدود یک میلیارد دلار برای اجرای پروژه های بهداشت و توسعه در هند اختصاص داد. بیشتر این بودجه صرف پیشگیری از توسعه ایدز و ریشه کنی بیماری فلج اطفال می شود.

براساس گزارش آسوشیتدپرس، مهمترین هدف پیشگیری از ایدز در این کشور محافظت از ۲۸۰ هزار نفر است که در مقوله های پر خطر قرار دارند.

در این خصوص مانموهان سینگ نخست وزیر هند در مراسم اعطای این جایزه اظهار داشت: “این یک نمونه درخشان از شراکت میان یک دولت و انجمنهای خصوصی در یک بخش بسیار مهم است. من کار آنها را می ستانم.”

در این راستا بیل گیتس گفت: “هند در معرض برخی از مهمترین مشکلات بهداشتی دنیا قرار دارد اما شما در مقابل موقعیتهای فوری هشیار هستید.”

به گفته گیتس، همه ساله در هند بیش از دو میلیون نیروی کار در بخش بهداشت برای روز واکسیناسیون بسیج می شوند و این افراد از بیش از ۲۰۰ میلیون خانه بازدید می کنند.

این بنیاد از دولت هند یک جایزه نقدی ۵/۲ روپیه ای (۵۲ هزار دلاری) دریافت کرد.

“جایزه ایندیرا گاندی برای صلح، خلع سلاح و توسعه” در بزرگداشت ایندیرا گاندی، نخست وزیر هند که در سال ۱۹۸۴ کشته شد اعطا می شود.

در حاشیه مراسم این جایزه بیل گیتس خاطر نشان کرد که قصد دارد پروفایل خود را روی شبکه اجتماعی فیس بوک ببندد. وی علت این امر را تعداد بسیار زیاد درخواستهایی دانست که همه روزه برای دوستی روی فیس بوک دریافت می کند.

ثروتمندترین مرد دنیا در این اجلاس دهلی نو صفحه فیس بوک خود را در مقابل دیدگان همه باز کرد و کمی بعد شرکت کنندگان در کمال شگفتی مشاهده کردند که بیل گیتس بیش از ۱۰ هزار درخواست دوستی دریافت کرده است.

به گزارش مهر، در حدود دو سال قبل بیل گیتس که هنوز ریاست مایکروسافت را به عهده داشت ۶/۱ درصد از شرکت “فیس بوک” را به ارزش ۲۴۰ میلیون دلار خریداری کرد

bg bg