Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

بافت قالیچه صلح و دوستی پروژه بزرگی است

خانم عشرت شایق که در حاشیه بازدید از دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشر اسلامی تبریز در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت: به زودی پس از اتمام بافت قالیچه صلح و دوستی در تبریز از آن رونمایی می‌شود. عضو ستاد…
[شایق از حضور۹۰۰ شخصیت خارجی از ۱۱۷ کشور برای رونمایی از قالیچه صلح و دوستی در تبریزخبر داد]

فارس: رونمایی از قالیچه صلح و دوستی با حضور ۹۰۰ شخصیت خارجی از ۱۱۷ کشور پس از اتمام بافت آن در تبریز برگزار می‌شود.

خانم عشرت شایق که در حاشیه بازدید از دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشر اسلامی تبریز در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت: به زودی پس از اتمام بافت قالیچه صلح و دوستی در تبریز از آن رونمایی می‌شود.
عضو ستاد بافت قالیچه صلح و دوستی با تأکید بر اینکه اکنون قالیچه صلح و دوستی توسط بافنده‌ها در تبریز بافته می‌شود، افزود: از ۱۱۷ کشور برای بافت آمدند و یادداشت‌های نزدیک به ۹۰۰ شخصیت جهانی برای این پروژه محفوظ است تا کار در زمان مقرر پایان یابد و پروژه‌های بعدی جلو برود.
وی با فراملی دانستن بافت قالیچه صلح و دوستی بیان کرد: این پروژه به یک مکان خاص وابسته نیست، چون کار آن با همکاری یونسکو آغاز شده است و پس از بافت، به سازمان ملل داده می‌شود، اکنون همه برنامه‌ها در جای خود محفوظ هستند و فقط مکان بافت قالی عوض شده است.
شایق شهر تبریز را شهری حساس و دارای قابلیت برای انجام کارهای فرهنگی دانست و با اشاره به وجود کنسولگری چند کشور در این شهر، دانشگاه بین‌المللی و منطقه آزاد ارس گفت: به همین علت، بسیاری از دوستان ما در تبریز وسواس دارند که در ادامه بافت قالیچه‌، حرکتی در خور شأن موزه، شأنیت تبریز و جایگاه فرش صلح و دوستی انجام دهیم.
وی گفت: در بافت این قالیچه هیچ اعتباری از سوی دستگاه‌های دولتی خرج نشده و چون این حرکت، یک حرکت هنرمندانه است، همه‌ کارهای آن از سوی مردم بوده است.
وی افزود: تا به حال بیش از ۹۰۰ نفر از شخصیت‌های فرهنگی، بازرگانی و سیاسی از ۱۱۷ کشور دنیا و ۴۰ هزار نفر از شخصیت‌های داخلی این قالیچه را گره زده‌اند.
شایق در خصوص علت انتقال مکان بافت قالیچه صلح و دوستی از کاخ سعدآباد به تبریز گفت: شش بافنده از تبریز برای بافت این قالیچه به تهران آمده بودند و اسکان آنها هزینه‌های بالایی در برداشت، به همین دلیل طبق صحبت‌هایی که در ستاد صورت گرفته بود، قرار شد تا مکان بافت این قالیچه تغییر کرده و به تبریز منتقل شود.
وی خاطرنشان کرد: تمام هزینه‌های بافت قالیچه صلح و دوستی جهانی از جمله هزینه بافنده‌ها، رنگرزی، طراحی و هزینه‌های جاری توسط ستاد بافت قالیچه پرداخت ‌شده است و ما تنها از مکان سعدآباد به عنوان محل کارگاه بافت این قالیچه استفاده کرده‌ایم که در حال حاضر نیز تنها مکان بافت قالیچه تغییر کرده است.
عضو ستاد بافت قالیچه صلح و دوستی ادامه داد: هزینه‌های بافت قالیچه صلح و دوستی توسط مردم و سرمایه‌گذاران تأمین می‌شود و بافت این قالیچه با همکاری یونسکو همچنان ادامه دارد و قرار است در کنار انجام این کار جشنواره خبر، عکس،‌ فیلم کوتاه و پایان‌نامه‌های دانشجویی با موضوع صلح و دوستی برگزار شود.
شایق تصریح کرد: بافت قالیچه صلح و دوستی پروژه بزرگی است و همه مراکز فرهنگی باید به وسع خود در این زمینه ما را یاری دهند.
وی در پاسخ به این سئوال که قرار بود این قالیچه هشت ماهه بافته و تقدیم سازمان ملل شود اما حدود دو سال از زمان آغاز بافت آن می‌گذرد، گفت: در ابتدا قرار بود این حرکت تنها با محوریت مردم باشد یعنی گره‌های قالیچه توسط مردم زده شود اما پس از آن تصمیم بر آن شد تا شخصیت‌های برجسته دنیا گره‌های این قالیچه را بزنند در نتیجه دیگر زمان، برای اتمام پروژه معنایی نداشت، چون یک پروژه عمرانی نیست که سریع به نتیجه برسد بلکه یک حرکت فرهنگی و زمان‌بر است.
شایق ادامه داد: بر اساس مکاتباتی که با سازمان ملل داشته‌ایم، در حال پیگیری هستیم تا سالنی در سازمان ملل به موضوع قالیچه صلح و دوستی اختصاص داده شود و در کنار قالیچه صلح و دوستی نیز قالیچه‌ای از نقشه کشورهایی که در بافت این قالیچه مشارکت کرده‌اند نیز بافته شود.

bg bg