Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

۹۰۰ شخصیت برجسته جهان قالیچه صلح و دوستی را گره زدند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در تبریز، عشرت شایق، عضو ستاد بافت قالیچه صلح و دوستی، امروز در حاشیه بازدید از دفتر منطقه‌ هفت کمیسیون حقوق بشر اسلامی تبریز در جمع خبرنگاران ‌گفت: با پایان یافتن بافت قالیچه صلح و دوستی، به زودی مراسم رونمایی از آن ‌در تبریز برگزار می‌‌شود.

وی با تأکید بر این‌که اکنون قالیچه صلح و دوستی از سوی بافنده‌ها در تبریز بافته می‌شود، افزود: تا به حال بیش از نهصد نفر از شخصیت‌های فرهنگی، بازرگانی و سیاسی از ۱۱۷ کشور دنیا و چهل هزار نفر از شخصیت ‌های داخلی این قالیچه را گره زده‌اند.

شایق گفت: در بافت این قالیچه هیچ اعتباری از سوی دستگاه‌های دولتی تصویب نشده است؛ چون این حرکت، یک حرکت هنرمندانه است؛ از این رو همه‌ کارهای آن از سوی مردم به انجام رسیده است.

وی خاطر‌نشان کرد: همه هزینه‌های بافت قالیچه صلح و دوستی جهانی همچون هزینه بافنده‌ها، رنگرزی، طراحی و هزینه‌های جاری از سوی ستاد بافت قالیچه پرداخت ‌شده است.

عضو ستاد بافت قالیچه صلح و دوستی ادامه داد: هزینه‌های بافت قالیچه صلح و دوستی از سوی مردم و سرمایه‌گذاران تأمین می‌شود و بافت این قالیچه با همکاری یونسکو همچنان ادامه دارد.

مدیر سابق مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد گفت: در ابتدا قرار بود این حرکت تنها با محوریت مردم باشد؛ یعنی گره‌های قالیچه از سوی مردم زده شود؛ اما پس از آن تصمیم بر آن شد تا شخصیت‌های برجسته دنیا گره‌های این قالیچه را بزنند در نتیجه دیگر زمان، برای پایان پروژه معنایی نداشت؛ چون یک پروژه عمرانی نیست که سریع به نتیجه برسد، بلکه یک حرکت فرهنگی و زمان‌بر است.

شایق ادامه داد: بر اساس مکاتباتی که با سازمان ملل داشته‌ایم، در حال پیگیری هستیم تا سالنی در سازمان ملل به موضوع قالیچه صلح و دوستی اختصاص داده شود و در کنار قالیچه صلح و دوستی نیز قالیچه‌ای از نقشه کشورهایی که در بافت این قالیچه مشارکت کرده‌اند، نیز بافته شود.

bg bg