Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

سومین جشنواره گره زرین آذربایجان شرقی برگزار می‌شود

سایت قالیچه صلح ودوستی جهانی:رئیس اداره فرش سازمان بازرگانی آذربایجان شرقی گفت: هجدهم اسفند ماه امسال، سومین جشنواره استانی فرش دستباف در استان با عنوان «گره زرین» برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، علی سلیمانی امروز هدف از برگزاری این جشنواره را ارتقای منزلت قالیبافان و تقدیر از دست اندرکاران هنر صنعت فرش دستباف در عرصه‌های مختلف دانست.
وی افزود: استان آذربایجان شرقی با ظرفیت‌های خود در حوزه فرش دستباف، با دارا بودن ۵۰۰ هزار بافنده و تولیدکننده و شاغل در حرفه‌های جانبی دیگر و نیز با تولید سالانه یک میلیون مترمربع فرش دستباف و داشتن سهم ۴۰ درصدی در صادرات کشوری این محصول، قطب مهم قالیبافی ایران به شمار می‌رود.
سلیمانی با بیان اینکه ظرفیت‌های ناشناخته بسیاری در زمینه قالی در استان وجود دارد، اظهار داشت: در سال ۸۷ کل صادرات رسمی فرش این استان ۱۶۳ میلیون دلار بود که با در نظر گرفتن صادرات چمدانی و خروج فرش از مبادی دیگر و موارد مشابه، می‌توان صادرات ۲۰۰ میلیون دلاری را برای این استان متصور بود و این در حالی است که فروش داخلی در این چرخه محاسبه نمی‌شود.
سلیمانی افزود: در همین راستا و برای دستیابی به ظرفیت موجود در استان، با همکاری و هماهنگی تشکل‌های فرش در کمیته فرش استان تلاش می‌شود و امیدواریم جشنواره گره زرین هم بهتر از سال‌های گذشته برگزار شود.
وی همچنین اظهار داشت: از سال ۸۵ تاکنون همایش‌ها و جشنواره‌های متعددی به مناسبت‌های مختلف در سطح استان برگزار شده و انتظار می‌رود در آینده نیز تداوم یابد.
رئیس اداره فرش سازمان بازرگانی آذربایجان شرقی در زمینه بیمه قالیبافان هم گفت: از سال ۸۴ تاکنون نزدیک به ۳۵ هزار نفر در استان تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار گرفته‌اند و انتظار می‌رود با اجرای بیمه تکمیلی قالیبافان این رقم افزایش یابد.
وی با اشاره به حمایت‌های مالی از هنر صنعت فرش دستباف گفت: در حال حاضر با پیگیری جدی در حال معرفی برای اخذ تسهیلات ۲۰۰ میلیارد ریالی از محل صندوق مهر امام رضا (ع) که مصوبه دور دوم سفرهای استانی هیئت دولت بود هستیم و تصمیمات دور سوم نیز در دستور پیگیری قرار دارد.

bg bg