Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

رونمایی از قالیچه صلح و دوستی در تبریز

سایت قالیچه صلح ودوستی جهانی:دبیر موسسه صلح و دوستی گفت: رونمایی قالیچه صلح و دوستی با بزرگداشت استاد فرشچیان و استاد خیابانی به عنوان دو شخصیت برجسته هنر ایرانی انجام می‌شود.

عشرت شایق امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: به پاس تلاش‌ها و هنرنمایی‌های دو استاد برجسته هنر فرش یعنی استاد فرشچیان و استاد خیابانی قرار بر این شد که رونمایی از این اثر ملی همزمان با بزرگداشت این دو شخصیت صورت گیرد.
وی اضافه کرد: انتخاب این دو به این دلیل است که طرح قالیچه صلح و دوستی توسط استاد فرشچیان صورت گرفته است که ایشان سال گذشته سه ماه وقت روی طراحی این قالیچه گذاشته و طرح آن را ارائه کردند.
شایق، استاد فرشچیان را هنرمند برجسته ارائه طرح‌های بی‌نظیر ضریح امام رضا(ع)، حضرت ابوالفضل(ع)، تابلوهای عصر عاشورا، ضامن آهو، حضرت یعقوب(ع) و کوثر معرفی کرد و اظهار داشت: ایشان ده‌ها کتاب هم در خصوص آثارشان منتشر کردند که در جای خود اثرگذار در تاریخ هنر ایران است.
دبیر ستاد بافت قالیچه صالح و دوستی ادامه داد: همچنین استاد خیابانی از نقاشان و رنگ‌گذاران برجسته کشور هستند که ما را در راه ارائه قالیچه صلح و دوستی کمک کردند که حدود ۵۹ سال است در کار نقاشی فرش، رنگ بندی و رنگ‌کاری این هنر تلاش داشته‌اند.
وی با بیان اینکه استاد خیابانی فخر خطه آذربایجان هستند، گفت: ایشان را می‌توان اسطوره طراحی فرش نامید که ده‌ها شاگرد در این خصوص تربیت کرده‌اند.
شایق افزود: استاد خیابانی رنگ‌بندی قالیچه صلح و دوستی را انجام دادند و به دلیل حساسیت و دقت کاری که دارند برای این اثر انتخاب شدند.
وی گفت: این استاد برجسته رنگ‌بندی دو ماه وقت گذاشتند تا کار رنگ‌آمیزی قالیچه را انجام دهند.
دبیر موسسه صلح و دوستی افزود: به حق این دو استاد برجسته افتخار دادند که کار طرح و رنگ قالیچه صلح و دوستی را قبول کردند ضمن آنکه استاد فرشچیان به خاطر هنر برجسته استاد خیابانی و استاد خیابانی نیز به دلیل طراحی فرش توسط استاد فرشچیان این کار را قبول کردند.
شایق ادامه داد: با توجه به جلسه ستاد قالیچه صلح و دوستی که در تبریز برگزار شد، تصمیماتی گرفته شد که رونمایی با حضور این دو هنرمند برجسته و در پاسداشت آنان یکی از این تصمیمات اتخاذ شده است.
تبریز شهری حساس و دارای قابلیت برای انجام کارهای فرهنگی است و با وجود کنسولگری چند کشور در این شهر، دانشگاه بین‌المللی و منطقه آزاد ارس، بسیاری از شخصیت‌ها در تبریز وسواس دارند که در ادامه بافت قالیچه‌، حرکتی در خور شأن موزه، شأن تبریز و جایگاه فرش صلح و دوستی انجام شود.
در بافت این قالیچه هیچ اعتباری از سوی دستگاه‌های دولتی خرج نشده و چون این حرکت، یک حرکت هنرمندانه است، همه‌ کارهای آن از سوی مردم بوده است.
تا به حال بیش از ۹۰۰ نفر از شخصیت‌های فرهنگی، بازرگانی و سیاسی از ۱۱۷ کشور دنیا و ۴۰ هزار نفر از شخصیت‌های داخلی این قالیچه را گره زده‌اند.

bg bg