Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

ابراز مخالفت اتحادیه قالی تبریز با خبر الحاق قالی به صنایع دستی

سایت قالیچه صلح ودوستی جهانی
تاریخ درج خبر : دوشنبه, ۲۴ اسفند ۱۳۸۸ منبع خبر: روابط عمومی اتحادیه قالی تبربز

اینک پس از ۶ سال که متولی قالی کشور با تمام فراز و نشیب های خود توانسته است ، رشد صادرات را تجربه نماید و به برخی برنامه های کوتاه مدت خود جامه عمل بپوشاند ، شنیدن خبر الحاق مرکز ملی فرش ایران به صنایع دستی تا چه حد می تواند منطقی و توجیه پذیر باشد ، در حالی که این چند ساله ثبات مدیریتی نسبی در بطن وزارت بازرگانی توانسته است با کمک و تعامل بخش خصوصی در داخل کشور جذب تسهیلات و ارائه خدمات نماید و در خارج کشور، صادرات را شاهد باشد.
با توجه به ظهور و حضور رقبای جدی در بازار جهانی ، خبر الحاق مرکز ملی فرش به صنایع دستی کشور ( با توجه به سابقه تجاری صنایع دستی ) بی شک موجب خوشحالی رقبا خواهد بود و به وجود آمدن چالشهای بسیار در این خصوص فرصت سوزی دیگریست.
بخش خصوصی اصلی ترین عامل تولید و فروش قالی کشور، همواره از ثبات مدیریت در این حوزه حمایت نموده و تعامل خود را دراین چند سال با وزارت بازرگانی و مرکز ملی فرش ایران حفظ نموده وهمیشه خواستار ارتقاء قدرت اجرایی این مرکز بوده ، نه تضعیف و…
لذا امید است، تا این نیت نا میمون ، ضربات شدیدتر و جبران ناپذیرتری به تولید وفروش قالی نزده آن را فراموش شده  فرض نموده و درپی تقویت جایگاه مرکز ملی فرش ایران برآمده و بار مسئولیت گیلیم  و جاجیم را نیز به لحاظ تخصصی بودن برعهده این مرکز بگذاریم.
در آخر اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان قالی شهرستان تبریز به عنوان قطب تولید قالی کشور با بررسی عواقب و مسایلی که ممکن است این عمل غیر کارشناسی به وجود آورد ، با اساس این الحاق مخالف می باشد.

اصل خبر :

الحاق فرش و فرآوری‌های سنگ‌های قیمتی به معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی

خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران
سرویس: صنایع دستی
معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از الحاق صنعت فرش به این معاونت از سال آینده خبر داد.
به گزارش خبرنگار بخش صنایع دستی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ تهمینه دانیالی در نشست خبری صبح امروز (یک‌شنبه، ۲۳ اسفندماه) که به بهانه‌ی ارائه‌ی گزارش فعالیت‌های امسال و برنامه‌های سال آینده برگزار شد، اظهار کرد: در تعاملی که با وزارت بازرگانی شده است و با تأیید وزیر بازرگانی، صنعت فرش سال آینده به این معاونت می‌پیوندد. برای این الحاق، در مدت حدود سه‌ماه، فرصت‌ها و تهدیدها ارزیابی و نشست‌هایی با شرکت سهامی و مرکز ملی فرش ایران برگزار شد.  وی تأکید کرد: صنایع دستی باید حفظ و حمایت شود. از دید ما و مدیران بازرگانی این کشور این دو صنعت دستی، یعنی فرش و صنایع دستی باید در کنار یکدیگر قرار گیرند. ما در ارزیابی فرصت‌ها و تهدیدها به این نتیجه رسیدیم که انجام این کار بهتر است. نمی‌شود که گلیم و جاجیم زیر نظر یک مجموعه باشد و فرش از جای دیگری نظارت شود.
به گفته‌ی دانیالی، تا کنون نگاه به فرش فقط بازرگانی بوده است. بنابراین بخش فرهنگ و هنر آن و مالکیت معنوی فرش تا کنون حفظ نشده و ورود بسیاری از کشورهای دیگر در صنعت فرش ایران را بی‌سابقه کرده است.
وی ادامه داد: در این الحاق، مرکز ملی فرش ایران و کل ساختار آن، کامل به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌پیوندد. معتقدم هر چیزی باید ساختار اساسی و سیستماتیک درستی داشته باشد.
او درباره‌ی این‌که آیا معاونت صنایع دستی آمادگی پذیرش صنعت بزرگ فرش را در خانواده‌ی خود دارد، بیان کرد: این‌که من متولی صنایع دستی هستم و عرضه ندارم، یک قضیه است و این موضوع که دو حوزه‌ی فرش و صنایع دستی باید در کنار یکدیگر قرار گیرند، موضوع دیگری است. در مذاکره با وزارت بازرگانی به این نتیجه رسیده‌ایم و با ایجاد شرکت مادرتخصصی صنایع دستی، آمادگی پذیرش صنعت فرش را هم داریم. این صنایع دستی، ۳۰سال هنر مغفول بوده و انتظار کسانی که از من می‌خواهند، شش‌ماهه راه صدساله را بروم، غیرمنطقی است.
وی یادآور شد: حدود دوماه است که با مدیران مرکز ملی فرش، نشست‌هایی را داشته‌ایم و مدیران ارشد وزارت بازرگانی در تماس‌هایی اعلام آمادگی کردند و منتظر اعلام پذیرش ما بودند که امروز این آمادگی را به رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام و برنامه‌ی کامل خود در این زمینه را ارائه کردیم. این برنامه، نیاز چندساله‌ی فرش است و فکر می‌کنم، شش‌ماه نخست سال آینده، نتیجه‌ی کاملی را می‌توانیم در این حوزه به‌دست آوریم.
دانیالی افزود: هنرمندان فرش از این موازی‌کاری و نبود سیاست‌گذاری در حوزه‌ی بافته‌های داری نجات می‌یابند؛ اما تصمیم‌گیری درباره‌ی ساختار اداری و چگونگی ملحق شدن فرش به صنایع دستی از سوی کارگروه تشکیل‌شده، دوماه پس از تعطیلات نوروزی اعلام می‌شود.
وی بار دیگر تأکید کرد: الحاق فرش به صنایع دستی اقدامی برخاسته از نیاز چندساله‌ی هنرمندان این حوزه است. ما با ارزیابی فرصت‌ها و تهدیدها متوجه شدیم، فرصت‌های این کار بر تهدیدهای آن تسلط دارد؛ اما اگر قرار باشد، در این پیوستن فقط به حوزه‌ی فرهنگی فرش بپردازیم و اقتصاد آن را رها کنیم، باز همان بلایی که بر سر صنایع دستی آمد، برای فرش هم اتفاق می‌افتد.
او ادامه داد: شورای عالی اداری کشور سال ۸۹ این موضوع را مصوب و ابلاغ می‌کند.

bg bg