Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

موج نارضایتی و اعتراض دستاندرکاران فرش کشور نسبت به اظهارات معاون صنایع دستی

سایت قالیچه صلح ودوستی جهانی:در پی انتشار خبر الحاق فرش کشور به معاونت صنایع دستی موج اعتراضات دستاندرکاران فضای فرش کشور را دچار التهاب و تشویش نمود.
در نشست خبری صبح امروز (یک‌شنبه، ۲۳ اسفندماه) که بقول خبرگزاری ایسنا به بهانه‌ی ارائه‌ی گزارش فعالیت‌های امسال و برنامه‌های سال آینده آن معاونت برگزار شد، تهمینه دانیالی اظهار کرده: در تعاملی که با وزارت بازرگانی شده است و با تأیید وزیر بازرگانی، صنعت فرش سال آینده به این معاونت می‌پیوندد!
دانیالی علاوه بر این ادعا کرده است که برای این الحاق، در مدت حدود سه‌ماه، فرصت‌ها و تهدیدها ارزیابی و نشست‌هایی با شرکت سهامی و مرکز ملی فرش ایران برگزار شده است.
او اضافه کرده که : عملیاتی شدن این امر مهم نیاز به حمایت ریاست جمهوری، وزارت بازرگانی، مدیران و معاونین وزارت خانه و سازمان میراث فرهنگی و همه ارباب رسانه دارد.

دانیالی که بدلیل عدم شناخت حداقلی از این هنر صنعت دچار این توهم شده که گویا تولید و عرضه و تجارت و صادرات این کالای هنری صرفا بدست و بازوی بخش دولتی بانجام می رسد، در هیچ کجای مطالب خود کمترین اشاره ای به بخش مولد و اصلی ترین اثرگذاران فرش ایران که همانا بخش خصوصی است ننموده است.
بلافاصله پس از این نشست مطبوعاتی و با انتشار اولین خبرها شمار کثیری از دستاندرکاران تولید و تجارت فرش دستباف ظی تماس های مکرر از گوشه و کنار کشور صحت و سقم این ادعا را از سایت اطلاع رسانی فرش ایران جویا شدند.
گرچه این نخستین باری نیست که صنایع دستی برای تصرف تولیگری فرش دستباف خیز برداشته است ولی سخنان دانیالی خصوصا آن بخش از ادعا های وی در هماهنگی قبلی با شرکت سهامی فرش ایران و علی الخصوص تایید وزیر بازرگانی اهالی فرش کشور را شوکه کرده است. اغلب این افراد در تماس های خود این اظهارات را با عملکرد و ادعای وزارت بازرگانی در تعامل و همفکری با بخش خصوصی مغایر و غیر قابل باور تلقی می کنند. یقینا معاون صنایع دستی بزودی تجربه خواهد کرد که هزینه اظهارات مطالعه نشده و ایجاد التهاب در فضای ضربه پذیر فرش کشور چه عواقب سوئی در بر داشته و چه لطمه سنگینی به جایگاه آن معاونت وارد خواهد کرد.
بقول اغلب دستاندرکاران سازمان صنایع دستی هنوز نتوانسته سفال ایرانی را با تمامی ظرفیتهای حاضر و آماده از سراشیب سقوط و ابتذال خارج کند. چه رسد به فرش دستباف با گستره ای به عظمت کشور و مسائل پیچیده که یقینا در محدوده اطلاعات معاون محترم صنایع دستی نیست.
منبع:سایت اطلاع رسانی فرش ایران

bg bg