Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

چارت سازمانی صنایع دستی توان قبول فرش را ندارد

سایت قالیچه صلح ودوستی جهانی:چارت سازمانی صنایع دستی توان قبول فرش را ندارد
تاریخ درج خبر : سه شنبه, ۲۵ اسفند ۱۳۸۸ منبع خبر: روابط عمومی اتحادیه قالی تبربز

در پی انتشار خبر الحاق قالی به صنایع دستی ، نظرات یک کارشناس ارشد صنایع دستی را جویا شدیم که حاوی موارد مهم و قابل تاملی است.
ایشان در بخشی از سخنان خود گفت: چندین سال پیش که صنایع دستی به طور مستقل فعالیت داشت و امکانات و نیروهای متخصص در بدنه آن وجود داشت تا حدودی می توانست به کمک بخش خصوصی امر تولی گری قالی را انجام دهد، اما در وضعیت موجود پس از ادغام به میراث فرهنگی قابلیت های صنایع دستی از بین رفته است و کارشناسان خبره بازنشسته شده اند.
وی با اشاره به مصاحبه معاونت صنایع دستی اظهار داشت: با توجه در گفته های معاونت محترم ، تردید در میان سخنان ایشان مشهود است. نکته مهم اینجاست که بایستی به این سوال پاسخ داده شود که از مدیریت های صنایع دستی قبل از ادغام با میراث چه مانده است ؟ کارشناسان خبره چه شده اند؟ از امکانات صنایع دستی چه چیز بر جاست ؟
این کارشناس ارشد صنایع دستی با بیان این نکته که در چارت جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، صنایع دستی در حد مدیریت زیر نظر معاونت حفظ و احیاء سازمان قرار گرفته است ، قبول مسئولیت فرش را چالشی خطر ناک ارزیابی کرد.
ایشان در جواب سوالی که واقعا وضعیت کنونی صنایع دستی را چگونه ارزیابی می نمایید ؟ گفت: درهر استان ۳ یا ۴ کارشناس با تخصص های سرامیک یا اداری باقی مانده اند. در بخش آموزش نیز چندین ماه است که حق ماموریت مدرسین کلاسها پرداخت نشده و چندین کارگاه آموزشی تعطیل یا رو به تعطیلی است ، در خصوص فروش و صادرات نیز کافی است که به آمار واقعی نظری انداخته شود!
ایشان با ابراز تعجب از این سخنان گفت: در بخش صنایع دستی ۲۷۰ رشته وجود دارد که در رسیدگی به آنها با مشکلات فراوانی روبرو هستیم.
همچنین در مقابل این سوال که معاونت صنایع دستی وجود گیلیم و جاجیم را در این حوزه نقطه قوتی برای الحاق ذکر کرده اند گفت: در اکثر فروشگاههای صنایع دستی کشور جاجیم های موجود ماشینی است و کالاهای چینی به وفور در این فروشگاه ها دیده میشود.

bg bg