Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

اسلام دین صلح جهانی است

قالیچه صلح ودوستی جهانی:دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در کنفرانس مطبوعاتی به مناسبت همایش بین‌المللی “صلح عادلانه، گفتمان مشترک” گفت: اسلام دین صلح جهانی است و دین رحمتی است که خداوند به کل جهانیان اهداء کرده است، بطوری‌که می‌فرماید “من رحمتی هستم که خداوند جهان به جهانیان اهداء کرده است”.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مصاحبه مطبوعاتی آیت‌الله محمدعلی تسخیری مدیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ۲۱ فروردین‌ماه در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو به مناسبت همایش بین‌المللی “صلح عادلانه؛ گفتمان مشترک جهانی” برگزار شد. در این کنفرانس خبری اکثر روزنامه‌های مسلمانان هند و برخی از رسانه‌های مهم هندی و اردو زبان از جمله روزنامه تایمز آف ایندیا که پرتیراژترین روزنامه جهان است حضور داشتند.

در این کنفرانس خبری، تسخیری ضمن خوشحالی از حضور در بین خبرنگاران و نیز از این‌که روابط فرهنگی ایران و کشور هند هر روز تقویت می‌شود، اظهار خوشنودی کرد و گفت: اسلام دین صلح جهانی است و دین رحمتی است که خداوند به کل جهانیان اهداء کرده است، بطوری‌که می‌فرماید “من رحمتی هستم که خداوند جهان به جهانیان اهداء کرده است”.

وی افزود: اسلام پایه‌های صلح جهانی را برقرار کرده است و همه مسلمانان را به سوی صلح دعوت کرده است و قرآن فرموده که اسلام دین صلح، دین محبت، دین رحمت، دین برادری، دین وحدت و نه آئینی بین مسلمانان بلکه بین همه پیروان و بین ابناء بشریت است همه علمایی که از خط رحمت خارج شدند و از خط صلح جهانی دور افتادند و راه خشونت و راه تجاوز به افوام و نفوس دیگران را اجرا کرده‌اند در حقیقت اسلام نشناخته‌اند و از خط صحیح اسلامی خارج شده‌اند.

تسخیری گفت: قرآن سراسر دعوت به صلح و اخوت کرده است و همین بس که ما معتقدیم باید راه اسلام را طی کنیم و از هر خشونتی پرهیز کنیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به اقتضای این‌که براساس اسلام برپا شده است و از روز اول خط صلح و گفت‌وگو و محبت را دنبال کرده و گفت‌وگو در سه محور از جمله محور گفت‌وگوی بین تمدنها، محور گفت‌وگوی بین ادیان و متدین و همچنین محور گفت‌وگوی صلح بین مذاهب اسلامی دنبال کرده است. در این سه محور، جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است و به طور کامل در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران این سه محور منعکس اشاره شده است و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران پیام صلح و امنیت را در این کنفرانس بزرگ که به همان بناست در دهلی برگزار می‌شود اعلام کنیم و با متفکران جهان در رابطه با نحوه برقراری صلح جهانی گفت‌وگو خواهیم کرد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه سخنان گفت: ما حامل پیام صلح و امنیت جهانی جمهوری اسلامی ایران و رهبری جمهوری اسلامی ایران و مردم جمهوری اسلامی ایران برای کل جهانیان و برای مردم بزرگ این کشور بزرگ جهانی در هند، هستیم و نیز حامل پیام محبت مردم ایران و پیام مودت و محبت ایرانیان به مردم هند هستیم و امیدواریم بتوانیم در حوزه علمی به راههای تحکیم صلح جهانی به گسترش صلح جهانی به کل جهانیان دست یابیم.

تسخیری درپایان گفت: برای ما فرصتی مغتنم است و امیدواریم در گفت‌وگویی که در کنفرانس شریک می‌کنیم بتوانیم به چهره‌های انسانی فرهنگ شرق بپردازیم.

در ابتدای این کنفرانس خبری، کریم نجفی برزگر رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو خطاب به ارباب رسانه و هیات ایرانی حاضر در کنفرانس گفت: رابطه فرهنگی ایران و هند چند هزار سال قدمت دارد. بنا به گفته جواهر لعل نهرو درخصوص روابط دیرینه این دو کشور که می‌گوید: “هیچ دو کشوری را نمی‌توان یافت که در طول قرون متمادی، اصل و ریشه‌ای نزدیکتر و ارتباطی پیوسته‌تر از مردم هند و ایران داشته باشند”. او در جمله دیگری می‌نویسد: “در میان اقوام و مردمی که با هند ارتباط داشته و بر فرهنگ این کشور اثر گذاشته‌اند کهن‌ترین و پرتأثیرترین، ایرانیان بوده‌اند. در این ارتباطات تمدنها بعضی از کشورها همچون ایران، همانگونه که نهرو اظهار داشته است سهم بیشتری داشته‌اند. ایران و اسلام خدمات متقابلی داشته و همچنین ایران و هند نیز در این بین دارای مستحکم‌ترین ارتباطات بوده‌اند.”

نجفی افزود: علاوه بر قرابت‌های نژادی، زبانی، دینی و تاریخی بین دو سرزمین ایران و هند که در طول تاریخ و قرون متمادی ارتباطات ناگسستنی را بین دو سرزمین ایران و هند ایجاد نموده، آثار بیشماری از این پیوستگی‌های فرهنگی را می‌توان در آثار میراث مشترک فرهنگی در این سرزمین همچون غارهای آجانتا مشاهده نمود که نشان‌ دهنده دیدار هیأت رسمی ایران در دوره ساسانی به دربار پولکسین دوم می‌باشد.

وی با بیان این‌که ارتباطات ایران و هند قبل از اسلام آغاز شد و هنوز آثار این ارتباطات را در بناهای تاریخی می‌توانید مشاهده کنید، یادآور شد: بعنوان یک مثال می‌توان به کتاب ارزشمند پانچاتانترا یا «کلیله و دمنه» اشاره کرد که حاکم آن دوره به هیأت ایرانی هدیه داد که منشأ ارتباطات علمی و فرهنگی بین ایران هند شد و هنوز شما در دوران معاصر آن را مشاهده می‌کنید.

وی در ادامه سخنان افزود: امسال از سوی سازمان ملل متحد، نوروز یک آئین بین‌المللی اعلام گردید و به ثبت جهانی رسید چرا نوروز به عنوان یکی از جشنها و عیدهای مشترک ایران و هند به عنوان جشن بین‌المللی شناخته شد، زیرا نشان‌دهنده ارزشهای اخلاقی و انسانی است و توجه به معنویت و ارزشهای انسانی دارد.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو خاطرنشان کرد: همه می‌دانند زبان فارسی که الان زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان است، این زبان مردمی رسمی هند بود و زبانی است که ریشه مشترک با سانسکریت داشته و هزاران سال قدمت دارد همین زبان فارسی در دوره اسلامی هزار سال فرهنگ مشترک ایران و هند را ساخته به عنوان میراث مشترک دو کشور مطرح است، هزاران کتاب و میلیونها نسخه خطی الان به زبان فارسی در هند موجود است نه تنها مسلمانان به این زبان سخن می‌گفتند بلکه غیرمسلمانان نیز به زبان فارسی آثاری را از خود بجای گذاشته‌اند.

وی افزود: بسیاری از متفکرین هندو به زبان فارسی صحبت می‌کردند، از جمله آن را بیندرنات تاگور شاعر و اندیشمند فرهیخته هندوستان و متعلق به بنگال غربی بسیار تحت شعرای بزرگ ایرانی خصوصاً حافظ شیرازی بوده است و در خاطرات خود از دوران کودکی به شنیدن اشعار حافظ از زبان پدر خود اشاره می‌کند. رابیندرا نات تاگور می‌گفت من افتخار می‌کنم که زبان فارسی می‌دانم. همین زبان فارسی و فرهنگ فارسی در شبه قاره باعث افتخاری برای مردم ایران و هند است شخصیتهای بزرگ و مشاهیر ادبی مثل سعدی، حافظ، مولانا جلال‌الدین بلخی و مشاهیر ادبی دیگر جای خویش را در شبه قاره باز کرده‌اند. پیام ما و پیام فرهنگی پیام دوستی و محبت بین مردم است پیام‌های انسانی که توانسته جای خود را در این سرزمین باز کند و هزاران کتاب درخصوص این مشاهیر در سرزمین هند تحریر شده و شخصیتهای بزرگ هند افتخار می‌کردند که لقب سعدی و حافظ را به خود بگیرند، هنوز هم در مدارس دینی هند و دانشگاه‌های هند کتاب بوستان سعدی و گلستان سعدی در حال تدریس است و این پیام دوستی است در شعر سعدی.

پیام اسلام، پیام صلح و دوستی و مودت بین مردم است و این مودت و دوستی را هزاران سال با مردم هند تجربه کرده‌ایم.

نجفی گفت: همه شما می‌دانید پیام همه ادیان پیام صلح و دوستی است و خداوند در قرآن می‌فرماید: “پیامبر عظیم الشان رحمةً للعالمین بود نه رحمت للمسلمین”.

وی افزود: این جلسه به مناسبت برگزاری سمینار بین‌المللی صلح عادلانه در هند با همکاری انجمن دوستی هند و ایران و مجمع جهانی بین مذاهب اسلامی و با همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو است و هدف برگزاری جلسه این است که پیام دوستی که قرنها بین ایران و هند بوده را در بین جهان مطرح کند.

انتهای پیام

bg bg