Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

تغییر مدیریت به ضرر هنر- صنعت قالی است

قالیچه صلح ودوستی جهانی:تغییر مدیریت به ضرر هنر- صنعت قالی است

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: واگذاری مرکز ملی فرش ایران و هنر- صنعت قالی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نیاز به بررسی کارشناسانه دارد. در همین حال رییس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف از ارسال نامه به رییس جمهور مبنی بر مخالفت با این خواسته سازمان میراث فرهنگی خبر داد.

فیصل مرداسی، رییس مرکز ملی فرش ایران، در گفت وگو با «موج» پیرامون درخواست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر واگذاری مرکز ملی فرش ایران به این سازمان اظهار داشت: در بحث واگذاری یا عدم واگذاری مرکز ملی فرش ایران، باید به این نکته توجه داشته باشیم که اقدامات ما در هنر- صنعت قالی موجب رشد و ارتقای این صنعت کشور شود.
به گفته مرداسی، کسانی که خواستار واگذاری هنر- صنعت قالی به میراث فرهنگی و گردشگری هستند، باید ادله خود را برای ارائه این طرح بیان کنند.
رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: اگر ادله این گروه مثبت باشد، به طور قطع ما با واگذاری هنر- صنعت قالی به بخش گردشگری موافقت خواهیم کرد؛ در غیر این صورت دیدگاه ما نسبت به این واگذاری ها منفی است.
مرداسی در واکنش به این سوال که چرا شما مانند وزیر بازرگانی از عدم واگذاری مرکز ملی فرش و هنر- صنعت قالی که بخشی از وزارت بازرگانی است با قاطعیت دفاع نمی کنید و آیا این امر نشانه این نیست که مسوولان بازرگانی ضعف عملکرد در صنعت قالی را پذیرفته اند، تصریح کرد: در این رابطه چه چیزی می توان گفت؟ فقط باید بگویم که معتقد به کار کارشناسی هستم.

از سوی دیگر، رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف از ارسال نامه ای به رییس جمهوری، مبنی بر مخالفت این اتحادیه با واگذاری مرکز ملی فرش ایران به سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد.
اکبر هریسچیان گفت: در این نامه براین موضوع که هر گونه تغییر مدیریت هنر- صنعت قالی در زمان کنونی به ضرر این هنر – صنعت تمام می شود، تاکید شده است.
هریسچیان به شرایط کنونی رکود اقتصادی در جهان، تورم موجود و اثرات احتمالی اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها بر قیمت قالی در بازارهای جهانی اشاره کرد و گفت: قالی پرچم دوم جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشورها به شمار می آید و هرگونه تصمیم غیر کارشناسی آسیب بزرگی به آن می زند.
رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ادامه داد: هرچند در طول فعالیت مرکز ملی فرش انتقادهایی به نحوه مدیریت بوده یا اینکه مسائل و مشکلاتی به وجود می آمد؛ اما مهم آن بود که تلاش های بسیاری از سوی مسوولان دولتی و بخش خصوصی در جهت تعامل بیشتر و حل مشکلات این بخش و برگزاری نمایشگاه ها صورت گرفته که به طور قطع اگر قرار باشد، مدیریت ها تغییر کند، گویی که تمام زحمات هدر رفته است.
هریسچیان سپس نگاه تخصصی رییس جدید مرکز ملی فرش را مهم ارزیابی کرد و گفت: این وضعیت ما را به بهبود وضعیت قالی امیدوار کرد؛ اما این شایعات نگران کننده است.

bg bg