Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

این همه هیاهو بر سر چیست ؟!

قالیچه صلح ودوستی جهانی:استاد خوبانفر: این همه هیاهو بر سر چیست ؟

بنیان گذار اولین قالی حجمی جهان ، استاد محمد خوبان فر تبریزی به سال ۱۳۲۶ در محله دوه چی تبریز دیده به جهان گشود. از نوجوانی قالیبافی را آغاز و از همان دوران بافت قالی با طرحهای جدید و نقشه های غیر متعارف را در ذهن خود می پروراند و به سال ۱۳۶۵ با تفکری والا و عشقی بی حد به هنر قالی بافی اولین قالی حجمی جهان رقم خورد. اتفاقی که ساده نبود ، بعد سوم بخشی به هنری که بیش از سه هزار سال ۲ بعد آن نمایان بود ، تفکر ایجاد چنین تحولی خود جای تعمل بسیار دارد ، عملی که توانست یکبار دیگر چشمان جهانیان را متوجه ، قالی آذربایجان نماید.

استاد خوبانفر در گفتگو با روابط عمومی اتحادیه قالی تبریز گفت: پس از اطلاع از خبر انتشار یافته در مصاحبه مدیر صنایع دستی کشور ، ناخواسته به این فکر افتادم ، این همه هیاهو بر سر چیست ؟!
وزارت بازرگانی و مرکز ملی فرش ایران ، تاکنون با تمام فراز و نشیب های موجود عملکرد قابل قبولی انجام داده اند ، اما می توانست بسیار بهتر و مطلوب تر از این هم انجام گیرد. در کل لزوم جابجایی مدیریت اگر برای بهبود وضعیت موجود است ، عملی است شایسته اما نکته مهم اینجاست زیر مجموعه ایی از صنایع دستی شدن ، آیا بر توان مدیریتی قالی اضافه میکند یا می خواهیم فرصت سوزی دیگری را تجربه کنیم.
بنیانگذار حجم بافی جهان ، با بیان این نکته که در چندین سال گذشته مرکز ملی فرش ایران در تجلیل از پیشکسوتان بسیار خوب عمل نموده ، گفت: من به نوبه خود برادامه این فعالیت ها تاکید می نمایم.
استاد خوبانفر ، در بخشی از این گفتگو اظهار مخالفت شدید خود را با الحاق مدیریت هنر – صنعت قالی به زیر مجموعه ایی در صنایع دستی را اعلام و ادامه داد تصمیمات این چنینی بدون بررسی جوانب آن و رایزنی با بخش خصوصی و اساتید و کارشناسان و صاحبنظران می تواند باعث بروز مشکلاتی در تولید ، صادرات و در کل اقتصاد شکننده هنر – صنعت قالی کشور شود.

bg bg