Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

الحاق فرش به میراث فرهنگی منتفی شد

سایت قالیچه صلح ودوستی جهانی:الحاق فرش به میراث فرهنگی منتفی شد
وزیر بازرگانی از منتفی شدن الحاق مرکز ملی فرش ایران به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد و گفت: وزارت بازرگانی در نامه ای رسمی به این سازمان نظر کارشناسی خود را در این باره اعلام کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی غضنفری در مراسم افتتاح چهارمین نمایشگاه تخصصی- صادراتی فرش دستباف گفت:  وزارت بازرگانی در خصوص باقی ماندن مرکز ملی فرش ایران در وزارت بازرگانی تعصبی ندارد و تنها از این خواسته ی متخصصان عرصه تولید و تجارت فرش دستباف که به طور قطع به ارتقا این هنر- صنعت کمک می کند ، حمایت بعمل می آورد.

وزیر بازرگانی افزود: پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر در اختیار گرفتن تولیت مرکز ملی فرش ایران قابل تقدیر است،‌ اما پس از بررسی های کارشناسی دولتی ها، بخش خصوصی، تولید کنندگان، صادر کنندگان و بخش تعاونی این نتیجه حاصل شد که باقی ماندن مرکز ملی فرش ایران زیرنظر وزارت بازرگانی به نفع فرش دستباف است .

وی تصریح کرد: وزارت بازرگانی از تمام کسانی که با بیان نظرات کارشناسی قصد کمک به اعتلای این هنر- صنعت را دارند دعوت به عمل می آورد تا ابراز عقیده کنند، ضمن اینکه مرکز ملی فرش نیز آماده ارایه هر گونه خدمات در حوزه آموزش ، تبلیغات و بازاریابی است.

پیشنهادات بهبود وضعیت فرش در شورای عالی صادرات

به گفته غضنفری، به زودی مجموعه پیشنهادات مرکز ملی فرش برای  بهبود وضعیت فرش در شورای عالی صادرات برای تصویب مطرح می شود؛ ضمن اینکه بسته حمایتی فرش دستباف به استناد ماده هشت قانون هدفمند سازی با کمک بخش خصوصی و اتحادیه ها در حال تدوین نهایی است و بزودی برای تصویب در کارگروه تحول اقتصادی به ریاست رییس جمهور مطرح خواهد شد.

وی با بیان اینکه فرش ایران همچنان در صدر فروش جهانی و مقام نخست قرار دارد ، گفت : درحالی که ایران درطول سالهای گذشته از نظر میزان صادرات رقم های ۴۰۰ و ۵۰۰ میلیون دلار را تجربه کرده ، اما کشورهایی چون هند ، پاکستان ، افغانستان ، چین و ترکیه در سال ۲۰۰۸ میلادی به طور میانگین ۲۰۰میلیون دلار صادرات داشته اند.

غضنفری افزود: برخلاف سوء استفاده ها از طرح  ، نقشه و نام فرش ایرانی حداقل ۳۲ درصد صادرات جهانی فرش متعلق به ایران است.

این عضو کابینه دهم گفت: با توجه به روند رو به بهبود اقتصاد جهانی و تمایل دوباره مصرف کنندگان به خرید فرش دستباف ، سال ۸۹ بهترین شرایط را برای فرش ایران رقم خواهد زد و به طور قطع رقم صادرات افزایش می یابد.

غضنفری خاطرنشان کرد: میزان صادرات فرش دستباف درسال ۸۸ نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار بوده است، ضمن اینکه صادرات در سال گذشته درسال گذشته ۸/۱۶درصد از نظر ارزشی و دو درصد از نظر وزنی  رشد را تجربه کرد.

وی ، میزان صادرات فرش دستباف درسال ۸۷ را ۴۲۰ میلیون دلار بیان کرد و ادامه داد : این رقم در یک سال قبل از آن ۴۰۰ میلیون دلار بود؛ ضمن اینکه در سال ۸۶ سهم فرش دستباف از مجموع صادرات کشور ۲/۶ درصد بوده و این رقم درسال ۸۸ با کاهش مواجه شد و به  ۲/ ۳ درصد رسید.

به گفته این عضو کابینه دهم، کشورهای آمریکا ، آلمان ، امارات ، لبنان ، ایتالیا ، ژاپن ، سوئیس و کانادا به ترتیب عمده ترین بازارهای هدف صادراتی ایران در سال ۸۸ در حوزه فرش بوده اند، این درحالی است که آمریکا ، آلمان ، امارات ، لبنان و ایتالیا بترتیب با ۲۸، ۲۷، ۲۳ ، ۱۱ و ۹ درصد سهم بازارهای صادراتی ایران را کسب کرده اند.

وزیر بازرگانی ادامه داد : هرچند که فرش ایران رقبایی را نیز داشته ، اما تولیدات هیچ کشوری از نظر کیفیت ، نوآوری در طرح، رنگ و استفاد ه از رنگ گیاهی با  فرش ایران قابل رقابت نیست .

وزیر بازرگانی با بیان این جمله که هرگونه یاس و ناامیدی در فرش محلی از اعراب ندارد ، افزود: فرش ایران جایگاه خود را تثبیت و رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است .

غضنفری با استناد یک میلیون نفر شاغل ، دو میلیون نفر فعال دربخش های حاشیه ای همچون طراحی ، رنگرزی و غیره و سرانه خانوار دراین شغل گفت : در زمان حاضر حدود ۱۰ درصد از مردم به صورت مستقیم و غیر مستقیم در  هنر صنعت – فرش  نقش دارند .

به گفته وی ، هم اکنون بیش از پنج میلیون متر مربع انواع فرش در کشور بافته می شود که دو سوم آن یعنی ۳/۳ میلیون متر مربع صادر می شود .

وزیر بازرگانی همچنین ابراز امیدواری کرد که نشست های تخصصی نمایشگاه فرش و هم اندیشی های صورت گرفته در طول برگزاری نمایشگاه مجموعه راهکارهای بهبود وضعیت فرش دستباف ارایه گردد.

وی به تشریح منحنی صادرات جهانی فرش در فاصله  سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ پرداخت و گفت: این وضعیت  روند افزایشی و کاهشی را تجربه کرده است.

غضنفری ، میزان صادرات فرش دستباف در سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ را بترتیب، یک میلیارد و ۲۷۶ میلیون دلار ، یک میلیارد و ۳۴۶ میلیون دلار ، یک میلیارد و ۳۷۸ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: روند صادرات ناگهان در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ با کاهش مواجه شد و به یک میلیارد و ۳۱۸  و یک میلیارد و ۲۷۵ میلیون دلار رسید .

به گفته غضنفری ، پس از این سالها میزان صادرات جهانی فرش در سال ۲۰۰۸  رشد داشت و افزون بر یک میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار شد.

غضنفری با بیان اینکه نام ایران با فرش گره خورده و در بسیاری از کشورها فرش را با نام ایران می شناسند، گفت : ثبت طرح ها و برندهای ایرانی درسطح جهانی برای رونق بخشیدن به دسترنج هنرمندانه همه قالیبافان کشور پیگیری می شود.

وزیر بازرگانی خاطر نشان کرد: هرچند که فرش دستباف در حوزه تسهیلات با مسائلی مواجه است اما از نظر زیرساختهای انسانی و غیره با مشکلی متوجه آن نیست .

هجینگ ارزی می‌آید

وزیر بازرگانی در خصوص تغییر نرخ ارز گفت با توجه به اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها شاید سخن از نرخ ارز چندان مناسب نباشد اما براساس قول ریاست جمهوری و وعده های بانک مرکزی هجینگ به‌زودی اجرایی می شود . براین مبنا، صادر کننده با هر نرخ ارز که وام دریافت کرده با همان رقم بازپرداخت خواهد کرد.

هجینگ ارزی به عملیاتی گفته می شود که طی آن، واردکننده برای اینکه از افزایش نرخ برابری ارز نسبت به پول ملی متضرر نشود، اقدام به خرید ارز زودتر از موعد و برابر محاسبات و برنامه ریزی شرکت خود می کند تا خود را در مقابل ریسک نوسانات نرخ ارز پوشش دهد.

به عبارت دیگر، هجینگ که نوعی از قراردادهای آتی محسوب می شود، به معنی خنثی نمودن ریسک موجود در یک بازار با استفاده از ریسک متضاد در بازاری دیگر است.
یکی از متداول ترین شقوق قراردادهای آتی برای مدیریت انواع ریسک ها، دور نگاه داشتن فعالان اقتصادی از ریسکهای ناشی از نوسانات ارزش پول است که عموما در قالب ابزار هجینگ مدیریت می شود.
bg bg