Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

مرکز ملی فرش در وزارت بازرگانی باقی می ماند

سایت قالیچه صلح ودوستی جهانی:کیش – وزیر بازرگانی در چهارمین نمایشگاه تخصصی صادراتی فرش دستباف، با بیان اینکه مرکز ملی فرش همچنان تحت پوشش وزارت بازرگانی خواهد ماند، سرانجام به بیش از یک ماه چالش های ایجاد شده میان سازمان میراث فرهنگی، بخش خصوصی و این وزارتخانه پایان داد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، “مهدی غضنفری” گفت که وزارت بازرگانی در نامه ای به سازمان میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی نظر کارشناسی خود را در خصوص ضرورت باقی ماندن مرکز ملی فرش در وزارت بازرگانی اعلام کرده است.

وی همچنین در سخنانی خطاب به فعالان بخش خصوصی که همزمان با طرح واگذاری مرکز

ملی فرش به سازمان میراث فرهنگی، ایجاد سازمان مستقل زیرنظر ریاست جمهوری را خواستار شده بودند، گفت: “ما در خصوص باقی ماندن مرکز ملی فرش در وزارت بازرگانی تعصبی نداریم و از این خواسته ی شما که بطور قطع به ارتقا این هنر – صنعت کمک می کند، حمایت می کنیم”.

وزیر بازرگانی با تقدیر از سازمان میراث فرهنگی که موضوع واگذاری مرکز ملی فرش را مطرح کرده بود، گفت: پس از بررسی های کارشناسی دولت، بخش خصوصی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان و بخش تعاونی به این نتیجه رسیدیم که باقی ماندن مرکز زیر نظر وزارت بازرگانی به نفع فرش دستباف است.

وی در عین حال گفت: وزارت بازرگانی از تمام کسانی که با بیان نظرات کارشناسی قصد کمک به اعتلای این هنر – صنعت دارند، استقبال می کند و مرکز ملی فرش نیز آماده ارایه هر گونه خدمات در حوزه آموزش، تبلیغات و بازاریابی است.

**مقام اول فرش ایران

وزیر بازرگانی با طرح این موضوع که فرش ایران همچنان در صدر فروش جهانی و مقام نخست قرار دارد، گفت: در حالی که ایران درطول سالهای گذشته از نظر میزان صادرات رقم های ۴۰۰ و ۵۰۰ میلیون دلار را تجربه کرده، اما کشورهایی چون هند، پاکستان، افغانستان، چین و ترکیه در سال ۲۰۰۸ میلادی به طور میانگین ۲۰۰ میلیون دلار صادرات داشته اند.

وی تاکید کرد: برخلاف سوء استفاده از طرح، نقشه و نام فرش ایرانی حداقل ۳۲ درصد صادرات جهانی فرش متعلق به ایران است.

غضنفری می گوید: با توجه به روند روبه بهبود اقتصاد جهانی و تمایل دوباره مصرف کنندگان به خرید فرش دستباف، سال ۸۹ بهترین شرایط را برای فرش ایران رقم خواهد زد و بطور قطع رقم صادرات افزایش خواهد یافت.

** رشد ۱۶ درصدی در سال ۸۸

وزیر بازرگانی در ادامه با بیان اینکه میزان صادرات فرش دستباف درسال ۸۸ نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار بوده، گفت: صادرات در سال گذشته ۱۶/۸ درصد از نظر ارزشی و دو درصد از نظر وزنی رشد را تجربه کرد.

وی، میزان صادرات فرش دستباف درسال ۸۷ را ۴۲۰ میلیون دلار بیان کرد و ادامه داد: این رقم در یک سال قبل از آن ۴۰۰ میلیون دلار بود.

غضنفری این موضوع را نیز یادآور شد که در سال ۸۶ سهم فرش دستباف از مجموع صادرات

کشور ۶/۲ درصد بوده و این رقم درسال ۸۸ با کاهش مواجه شد و به ۳/۲ درصد رسید.

به گفته وی، کشورهای آمریکا، آلمان، امارات، لبنان، ایتالیا، ژاپن، سوئیس و کانادا بترتیب عمده ترین بازارهای هدف صادراتی ایران در سال ۸۸ در حوزه فرش بوده اند.

براساس اظهارات او در این سال آمریکا، آلمان، امارات، لبنان و ایتالیا بترتیب با ۲۸، ۲۷، ۲۳ ، ۱۱ و ۹ درصد سهم بازارهای صادراتی ایران را کسب کرده اند.

وزیر بازرگانی ادامه داد: هرچند فرش ایران رقبایی را نیز داشته، اما تولیدات هیچ کشوری از نظر کیفیت، نوآوری در طرح، رنگ و استفاده از رنگ گیاهی با فرش ایران قابل رقابت نیست.

وی به تشریح منحنی صادرات جهانی فرش در فاصله سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ پرداخت و گفت: این وضعیت روند افزایشی و کاهشی را تجربه کرده است.

غضنفری، میزان صادرات فرش دستباف در سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ را بترتیب یک میلیارد و ۲۷۶ میلیون دلار، یک میلیارد و ۳۴۶ میلیون دلار و یک میلیارد و ۳۷۸ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: روند صادرات ناگهان در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ با کاهش مواجه شد و به یک میلیارد و ۳۱۸ و یک میلیارد و ۲۷۵ میلیون دلار رسید.

به گفته غضنفری، پس از این سال ها میزان صادرات جهانی فرش در سال ۲۰۰۸ رشد داشت و افزون بر یک میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار شد.

** برنامه های حمایتی

وزیر بازرگانی اظهار داشت: بزودی مجموع پیشنهادات مرکز ملی فرش برای بهبود وضعیت آن در شورای عالی صادرات برای تصویب مطرح می شود.

غضنفری ادامه داد: بسته حمایتی فرش دستباف به استناد ماده هشت قانون هدفمند سازی با کمک بخش خصوصی و اتحادیه ها در حال تدوین نهایی است و بزودی برای تصویب در کارگروه تحول اقتصادی به ریاست آقای “محمود احمدی نژاد” مطرح می شود.

** حمایت همزمان با هدفمند سازی

وی در پاسخ به درخواست های مطرح شده در خصوص تغییر نرخ ارز گفت: با توجه به اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها شاید سخن از نرخ ارز چندان مناسب نباشد اما براساس قول ریاست جمهوری و وعده های بانک مرکزی هجینگ بزودی اجرایی می شود.

وزیر بازرگانی افزود: براین مبنا صادرکننده با هر نرخ ارز که وام دریافت کرده با همان رقم بازپرداخت خواهد کرد.

** ثبت برند ایرانی

غضنفری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه نام ایران با فرش گره خورده و در بسیاری از کشورها فرش را با نام ایران می شناسند، گفت: ثبت طرح ها و برندهای ایرانی درسطح جهانی برای رونق بخشیدن به دسترنج هنرمندانه همه قالیبافان کشور پیگیری می شود.

وی معتقداست: هرچند فرش دستباف در حوزه تسهیلات با مسائلی مواجه است اما از نظر زیرساخت های انسانی و غیره مشکلی متوجه آن نیست.

وزیر بازرگانی با بیان اینکه هرگونه یاس و ناامیدی در فرش محلی از اعراب ندارد، افزود: فرش ایران جایگاه خود را تثبیت و رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است.

غضنفری با استناد به یک میلیون نفر شاغل، دو میلیون نفر فعال دربخش های حاشیه ای همچون طراحی، رنگرزی و غیره و سرانه خانوار در این شغل، گفت: در زمان حاضر حدود ۱۰ درصد از مردم بصورت مستقیم و غیرمستقیم در هنر صنعت – فرش نقش دارند.

به گفته وی، هم اکنون بیش از پنج میلیون مترمربع انواع فرش در کشور بافته می شود که دو سوم آن یعنی ۳/۳ میلیون مترمربع صادر می شود.

وزیر بازرگانی همچنین ابراز امیدواری کرد که نشست های تخصصی نمایشگاه فرش و هم اندیشی های صورت گرفته در طول برگزاری نمایشگاه مجموعه راهکارهای بهبود وضعیت فرش

دستباف ارایه گردد .

چهارمین نمایشگاه تخصصی صادراتی فرش دستباف با حضور ۱۷۰ شرکت داخلی در فضای به وسعت ۲۰ هزار متر مربع از هفتم اردیبهشت ماه سال جاری به مدت چهار روز در جزیره کیش دایر است .

bg bg