Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

پیر روفه گری تبریز در گذشت

سایت خبری خاتون:پیر روفه گری تبریز در گذشت
تاریخ درج خبر : پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۹ منبع خبر: روابط عمومی اتحادیه قالی تبربز

از رنج پاره دوختن و زحمت رفو                       خونابه دلم ز سر انگشتها چکید

صبح امروز استاد اصغر روفه گر حق ، پیر روفه تبریز درگذشت.

استاد اصغر روفه گر حق بسال ۱۳۰۲ در شهر تبریز در خانواده ای که با حرفه رفوگری گذران زندگی می کردند، بدنیا آمد و از همان اوان کودکی با این حرفه انس گرفته و بعد از پدرش در نزد اساتید آن زمان از جمله مشهدی حسین آق باش مشغول به کار شده است. وی شروع بکار خود را از چهارده سالگی ذکر می نماید و معلومات مهارتی خود را نزد برادر بزرگش میرزاآقا تکمیل می نماید. بعد از آن با جدیت  و علاقه ای که به این هنر داشته با بکارگیری ابتکارات خاص و استعداد بالقوه موجب ابداع برخی از ابزارآلات رفوگری ازجمله قلاب پشت گردیده است. وی به غیر از رفوگری در رشته بافندگی و رنگرزی دارای مهارت و تجارب ارزنده ای میباشد و همواره در عالم فرش از  مرمت کاران سرآمد و صاحب سبک بحساب می آمده است. وی شاگردان بسیاری را تربیت نموده که هرکدام از آنان در نوبه خود از اساتید این حرفه بشمار می روند. بجز برادر زادگانش ،چهار فرزند وی به نامهای: رسول، رحیم، کریم  و محمود از استادکاران خبره این حرفه بحساب می آیند و استاد اصغر روفه گرحق در مقام یک مرمت کار چیره دست تاکنون دهها اثر نادر و تاریخی را مرمت و احیا نموده است که هرکدام جزء آثار ملی و فرهنگی این دیار در مراکز موزه ای خودنمایی می کند.
در سومین دوره مراسم تجلیل از اساتید و پیشکسوتان فرش دستباف ایران  که از سوی مرکز ملی فرش ایران ، اسفند ماه ۱۳۸۷ برگزار شد ، استاد در بخش روفه گری به عنوان مرمت کار برگزیده شناخته و مورد تجلیل قرار گرفت.
وی در اواخر عمر بعلت کم سویی چشم از توان کار محروم گردیده  بود اما بارها می گفت: اگر روزی بینایی خود را باز یابم قصه دل انگیز سوزن و انگشت را دوباره خواهم سرایید.
روحش شاد

bg bg