Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

قیچی زنان قالیچه صلح و دوستی جهانی در تبریز

سایت قالیچه صلح و دوستی جهانی

مراسم قیچی زنان قالیچه صلح و دوستی جهانی با حضور رئیس دفتر منطقه ای یونسکو “چون لی هان دبی ” برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایسکانیوز از تبریز، دبیر ستاد قالیچه صلح و دوستی جهانی ، قالیچه صلح و دوستی را مشعل المپیک فرهنگی ایران و جهان عنوان کرد.
عشرت شایق افزود: طرح بافت این قالیچه از دو سال پیش در تبریز پی ریزی شد و امروز در تبریز به بار نشست.
وی خاطر نشان کرد :در بافت این قالیچه هزار و دویست و هفتاد و یک نفر از روسای جمهور ،نمایندگان و شخصیت های سیاسی ،اجتماعی ،فرهنگی و… از صدو شانزده کشور جهان گره انداختند.
شایق افزود :طراحی قالیچه صلح و دوستی جهانی را استاد فرشچیان بر عهده داشته است که در نوع خود کم نظیر است.
ایده پرداز این قالیچه یادآور شد :این قالیچه در حقیقت نماد صلح و دوستی در دنیا است و در آینده نزدیک در تمامی کشورهایی که در بافت این قالی سهیم بوده اند به نمایش در خواهد آمدوپس از نمایش در کشورها به عنوان نماد صلح و دوستی در سازمان ملل نصب خواهد شد.
رئیس دفتر منطقه ای یونسکو نیز در این مراسم گفت:بافت قالیچه صلح و دوستی یکی از کارهای فرهنگی ایران است که نشان دهنده حاکمیت فرهنگ صلح و دوستی در ایران است.
چون لی هان دبی افزود : قالیچه صلح و دوستی جهانی به خوبی نمود صلح و دوستی بوده به طوریکه حتی پوستر و بنر معرف آن بدون استفاده از زبان خاصی پیامش را به مردم می رساند.
وی تصریح کرد: بافت چنین قالیچه ای در دنیا برای اولین بار صورت می گیرد و این خود یکی از افتخارات ایران در خدمت به رواج صلح و دوستی در جهان است.
گفتنی است این مراسم۱۳ مرداد ماه سالجاری در خانه ستار خان (( سردار ملی )) در تبریز برگزار شد

bg bg