Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

۱۲۰ هزار متر مربع فرش در کردستان تولید شد

طی یکسال گذشته؛
۱۲۰ هزار متر مربع فرش در کردستان تولید شد
سنندج – خبرگزاری مهر: رئیس سازمان بازرگانی استان کردستان از تولید بیش از ۱۲۰ هزار متر مربع فرش دست باف در طول یک سال در این استان خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر در سنندج، پیمان اسراری بعد از ظهر شنبه در ششمین جلسه کمیته فرش دست باف استان کردستان اظهار داشت: فرش بافان استان کردستان در هر سیکل و دوره کاری موفق به تولید ۶۰ هزار متر مربع فرش دست باف می شوند که این میزان در طول یک سال به ۱۲۰ هزار متر مربع می رسد.

وی با اشاره به فعالیت ۹۰ هزار بافنده فرش دست باف در استان کردستان بیان داشت: با توجه به سابقه تاریخی تولید فرش دست باف در استان و همچنین اعتبار و شهرت جهانی فرش سنه و بیجار، میزان رغبت مردم کردستان در راستای تولید فرش دست باف بالاست و امیدواریم که با برنامه ریزی های کمیته فرش دست باف و سازمان بازرگانی شیوه های مختلفی را برای حمایت از افراد فعال در این عرصه به کار بگیریم.

رئیس سازمان بازرگانی استان کردستان خاطرنشان کرد: فرش دست باف به عنوان یکی از مزیت های استان کردستان در راستای ایجاد اشتغال و همچنین افزایش تولید به شمار می آید که ضریب نفوذ این صنعت در استان ۴٫۶ درصد است که این میزان دو برابر میانگین کشوری است.

اسراری در ادامه عنوان کرد: برای تقویت فرش دست باف استان کردستان، نمود بیشتر آن و معرفی این هنر گرانقدر به دیگران سازمان بازرگانی با همکاری بخش خصوصی و تولیدکنندگان در نیمه دوم سال جاری نمایشگاه بزرگ فرش دست باف استان را در سنندج را برگزار می کند.

وی گفت: نمایشگاه فرش دست باف استان کردستان در فضای به مساحت دو هزار و ۵۰۰ مترمربع برپا خواهد شد و علاوه بر تولیدات استان از تولیدات سایر استان های کشور نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

رئیس سازمان بازرگانی کردستان با اشاره به اینکه وظیفه اصلی و ذاتی سازمان بازرگانی حمایت از فرش دستباف است، بیان داشت: در راستای فرهنگ سازی، بالفعل کردن نیازهای جامعه و همچنین بازاریابی مناسب برای فرش دستباف، در این نمایشگاه تسهیلات و اقدامات قابل ملاحظه ای در نظر گرفته شده است.

اسراری در پایان یادآور شد: باتوجه به مرزی بودن استان کردستان و اشتراکات فرهنگی، اجتماعی و مذهبی با کشور عراق لازم است که نسبت به برگزاری نمایشگاه های فرش دست باف و معرفی بهتر این صنعت مهم و صادرات آن به دیگر کشورها اقدامات اساسی صورت گیرد.

bg bg