Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

نظرات نمایندگان مجلس در بازدید نمایشگاه فرش دستباف

نمایشگاه که با حضور وزیر بازرگانی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، جمعی از معاونان وزارت بازرگانی، رییس مرکز ملی فرش ایران و با حضور شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گشایش یافته بود، در چند روز برپایی خود به محلی برای رایزنی ها و گپ و گفت با نمایندگان ملت درباره فرش دستباف ایران بدل شده بود.
این نمایشگاه به همت مرکز ملی فرش ایران و با همکاری اتحادیه تعاونی های فرش دستباف روستایی کشور، شرکت سهامی فرش ایران و برخی دیگر از تولیدکنندگان فرش از استانهای مختلف کشور ، در محل دایمی نمایشگاه مجلس شورای اسلامی برپا شده بود.
در این نمایشگاه در کنار فرش های دستباف ایرانی، عکسهایی از جذابیتهای بصری این هنر- صنعت نیز به نمایش درآمد.
مهدی غضنفری (وزیر بازرگانی) در دفتر یادبود این نمایشگاه نوشت:
“خدا را شاکرم که فرصتی پدید آمد تا ضمن قدردانی از نمایندگان محترم مجلس برای توجه خاص به موضوع فرش دستباف کشور، از هنرمندان صنعتگر این حوزه تشکر کنم.
بی شک هنر- صنعت فرش دستباف ایران نمونه بارزی از ارش ها، منش ها، زیبایی ها و مهارتهای مردان و زنان ایرانی از دیرباز تاکنون است.
وظیفه خود می دانم از برگزارکنندگان این نمایشگاه غرورآفرین قدردانی نمایم. به امید عزت روزافزون همه اصحاب فرش ایران”

همچنین نمایندگان بسیاری دفتر یادبود این نمایشگاه را امضا کردند که در زیر به برخی از یادداشتهای آنان اشاره می شود:
غلامرضا مصباحی مقدم (نماینده تهران و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس): “ضرورت حمایت از فرش دستباف و فرشبافان گرامی که دست و چشم خود را برای ابراز این هنر هزینه می کنند بسیار روشن است.”
جهانبخش محبی نیا (نماینده میاندوآب و عضو هیأت رییسه مجلس): “در این نمایشگاه، زیبایی ها و جاذبه های هنری ایرانی در چهره قالی به درستی کاشته شده است. با الهام از این صناعت می توان اصل موضوعه ای را مطرح کرد که ما می توانیم.”
غلامعلی حداد عادل (نماینده تهران و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس): “فرش ایران، نمونه و نشانه ای از نبوغ فرهنگی ملت ایران و از عناصر دایمی فرهنگی ایران است.”
علی مطهری (نماینده تهران): “بازدید از نمایشگاه مرکز ملی فرش ایران در مجلس شورای اسلامی موجب سرور و غرور و اعجاب از این همه ظرافت و هنر گردید. فرشهای بسیار ظریف و لطیف با نقشهای ویژه در این نمایشگاه به رویت رسید و موجب تقدیر و تشکر است.”
عبدالعزیز جمشید زهی (نماینده سراوان): “نقوش حک شده بر فرش ایرانی نشانی از تمدن ارزشمند ایرانی است که در طول سالها مردم متمدن و فرهنگی کشور و ملت بزرگ ایران به یادگار گذاشته اند. امید می رود با حمایت فرشبافان خلاق و هنرمند، شاهد درخشش بیشتر این هنر ایرانی در سراسر جهان باشیم.”
محمدتقی رهبر (نماینده اصفهان): “اگر هنرمند مصداقی داشته باشد، یکی از نمونه های بارز آن همین صنعت فرش با ظرافتها و نوآوری های آن است. آنچه می بایست مورد توجه باشد، شناخت هنرمندانی است که با کمترین امکانات زندگی آفریننده این هنر می باشد.”
محمدرضا خباز (نماینده کاشمر): “امید است با تلاش فراوان مجلس و دولت علاوه بر تصویب قوانین موثر مانند بیمه فرشبافان و حل مشکل بافنده و صادرکننده این هنر ارزشمند ماندگار احیا شود. زیرا فرشی که ما زیر پای خویش قرار می دهیم، با عشق و شور بافنده ایجاد شده است.”
غلامرضا کرمی (نماینده کرمان): “امیدوارم مسولین امر تمامی توان خود را جهت تقویت جدی قالی و قالیبافان دستباف بکار گیرند و قطعاً در این راه نمایندگان مجلس انگیزه حمایت لازم را دارند.”
سلمان خدادادی (نماینده ملکان): “با بازدید از نمایشگاه فرش دستباف انصافاً در باور قبلی خودم اعتقاد راسخ پیدا نمودم که فرش دستباف ایران می تواند آبروی نظام اسلامی در دنیا باشد به شرطی که مرکز قانونگذاری کشور و اجرایی نظام در خدمت این هنر ماندگار قرار بگیرند.”
bg bg