Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

این هنر را زنده کنید

بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری درباره هنر فرش
در واپسین روزهای آبان ماه ۱۳۷۰، مقام معظم رهبری در بازدید از نمایشگاه فرشی که در حسینیه امام خمینی (ره) برپا شده بود به توصیف هنر- صنعت فرش دستباف و دیدگاه‌های خود در این زمینه پرداختند که بخشهایی از آن بیانات در پی می‌آید:
این هنر واقعاً خیلی فاخر است. این کار فرش، کار خیلی برجسته ای است. یقیناً بسیاری از مردم کشور ما از ابعاد کار قالی مطلع نیستند. ما وقتی این کار را با انواع گوناگون هنرهای تصویری و تجسمی مقایسه می کنیم، می بینیم که واقعا این چیز خیلی اعجاب انگیزی است. چه طور ممکن است با نخ و گره و روی هم گذاشتن نخهای گوناگون، نقشی آفرید که معلوم نیست با قلم و مو و روی بوم، این گونه بشود زنده در آورد؛ حداکثر این است که بگوییم فقط یک نقاش ماهر می تواند آن را با قلم مو و با رنگ و روغن روی بوم در بیاورد.

تصویر یک نقش با نخ و گره، واقعا چیز فوق العاده یی است؛ الان این کار را می کنند و کار بسیار با ارزشی است. اولاً، این یک هنر ایرانی اصیل بسیار ارزشمند و برجسته است. باید این هنر را حفظ کنید، توسعه بدهید، هرچه می توانید، کیفیت ببخشید و روز به روز ابتکارات بیشتری را در آن به وجود بیاورید؛ همچنان که کارهای شما غالبا این طوری است.

ثانیاً، هنر چیز برجسته ای است و محتاج تعریف نیست. هنر مثل زیبایی است؛ احتیاج نیست کسی از آن تعریف و تمجید بکند. اگر تعریف هم بکنند یا نکنند، به هر حال زیبایی، یعنی زیبایی، یعنی نقطه مقابل زشتی. هنر، به هر حال برجستگی است، زیبایی است، آفرینندگی است، از مقوله ی ابتکار و خلق است. در عین حال، اگر ما بخواهیم همین هنر به طور مضاعف ارزش پیدا کند، باید آن را در خدمت هدفهای صحیح قرار بدهیم.

این غلط است که ما تصور بکنیم شعر خوب می گوییم، یا فرضاً آهنگ خوب می سازیم، یا فلان کار هنری خوب را انجام می دهیم، فقط برای خود هنر؛ بعنی هنر برای هنر. این، یک مقوله ی بسیار غلط و انحرافی است؛ هنر باید در خدمت هدفی باشد. لذا اگر شما نگاه کنید، می بینید که هر کدام از هنرمندان بزرگ عالم، هنرهای خودشان را در خدمت اهدافی قرار می دادند. اهداف امروز ما، همین مقدسات و ارزشهای والای اسلام و انقلاب است. این هنر به این برجستگی را باید در خدمت آن هدفها به کار برد.

سعی کنید این هنر را زنده کنید. البته همین نقشهای سنتی قدیم هم که نشاندهنده ی سنت قالیبافی ایرانی است، خیلی خوب است؛ اما چنانچه باز ما همین هنر را به کار بیندازیم، تا یک خاطره تاریخی، یک حقیقت اسلامی و یک حرکت برجسته را در ذهنها مخلد کنیم، کار مضاعفی انجام داده ایم.

قالی، یکی از برترین جلوه های هنر و برجسته ترین تلاشهای آفرینندگی است. بی شک ما قالی را به این چشم تاکنون ندیده ایم. قالی، فرش ماست؛ و این موجب شده که قدرنشناسانه به آن بنگریم. آنچه شما در این قطعات هنری فاخری نهاده اید، هم هنر است و هم تاریخ؛ و آمیزه ی این، بس ارجمند است.

من به درستی قادر نیستم احساسات خود را نسبت به این کارهای زیبا و خیره کننده بیان کنم؛ به همین انداره شما را توصیه می کنم که دامنه ی این کار را تا می توانید، توسعه دهید و آن را به چیزهایی که از نظر تاریخ و سنت و عقاید ملت ما ارزشمند است، بپیوندید و کار جاودانه خود را بسی معنی دار و پر مغز و دارای پیام سازید.

bg bg