Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

صدور بیش از ۱۳۸ میلیون دلار فرش در ۴ماهه نخست امسال

در چهارماهه نخست امسال بیش از یک‌هزار و ۶۰۰ تن فرش دستباف به ارزش بیش از ۱۳۸ میلیون دلار از کشور صادر شد.
برپایه آمار منتشره از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، در این مدت کشورهای امارات و آلمان در صدر واردکنندگان فرش دستباف ایرانی بوده و کشورهای ژاپن، کانادا، ایتالیا، برزیل، سوئد و لبنان در رده های بعدی قرار دارند.
در این میان بیشترین تغییرات در واردات فرش دستباف ایران نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، مربوط به افغانستان بوده است که ۶ هزار و ۲۱۴ درصد رشد وزنی و ۲۳۶ درصد رشد ارزشی را نشان می دهد و ارزش صادرات فرش ایرانی به کشور مالزی نیز از ۵۲۸ هزار دلار در چهارماهه نخست سال گذشته به ۵/۳ میلیون دلار در چهارماهه سال ۹۰ رسیده است.
همچنین میزان صادرات فرش دستباف ایرانی به کشور پاکستان نیز که خود از تولیدکنندگان فرش دستباف به شمار می‌آید، از ۱۰ هزار دلار در سال گذشته به ۷۰۰ هزار دلار در چهارماهه نخست امسال رسیده است.
گفتنی است با تحریم واردات فرش دستباف ایران به آمریکا و خروج این کشور از زمره خریداران عمده فرش ایرانی، اندکی کاهش در میزان صادرات این کالا مشاهده می‌شود که با توجه بیش از پیش به بازارهای جایگزین و انجام برنامه هایی مانند اعزام هیأتهای تجاری، تبلیغات و حضور در نمایشگاه‌های خارجی تلاش می‌شود همچنان شاهد حفظ بازار جهانی فرش ایرانی و افزایش صادرات آن باشیم.

bg bg