Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

۱۵ هزار قالیباف چهارمحال و بختیاری تحت پوشش بیمه قرار گرفتند

رییس اداره فرش استان چهارمحال و بختیاری از تحت پوشش قرار گرفتن ۱۵ هزار قالیباف خبر داد و گفت: فرش این استان ثبت جغرافیایی می شود.
” علیرضا شیخی” رییس اداره فرش استان چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: ۱۰۰ هزار نفر بافنده فرش در این استان وجود دارد که ۴۰ هزار نفر از آنان در قالب تعاونی های فرش دستباف ساماندهی شده اند.
وی با بیان این‌که ۸ تعاونی فرش و یک اتحادیه صنفی در استان فعالیت می کنند، افزود: تا پایان سال گذشته ۱۵ هزار نفر از قالیبافان بیمه و ۸ هزار و ۲۰۰ نفر نیز برای دریافت سهام عدالت ثبت نام کرده اند.
شیخی از صدور ۹ هزار کارت قالیبافی در سال گذشته خبر داد و گفت: همچنین ۴۰ هزار و ۲۰۰ ساعت آموزش بهبافی برگزار شده است.
رییس اداره فرش استان چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: از محل امضای تفاهمنامه با بانک کشاورزی مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار جذب و به یک هزار و۲۰۰ نفر پرداخت شد، همچنین مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان از طریق صندوق مهر امام رضا اختصاص یافت که متقاضیان برای دریافت تسهیلات به این صندوق معرفی شدند.
وی درباره برنامه های آینده این استان گفت: در قالب طرحی مقرر شد علاوه بر کلاس های عملی، آموزش های بهبافی و نوبافی در قالب CD تهیه و در اختیار بافندگان قرار گیرد.
شیخی همچنین ایجاد مجتمع های قالیبافی را از دیگر برنامه ها این اداره عنوان کرد و افزود: از ابتدا سال تا کنون ۳ مجتمع قالی بافی ایجاد شده و تا پایان سال ۵ مجتمع دیگر نیز احداث خواهد شد.
وی، همچنین از ثبت جغرافیایی فرش های استان در آینده نزدیک خبر داد.

منبع: روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران

bg bg