Persian | English
bg bg

آخرین اخبار

سردرود بزرگترین مرکز بافت تابلو فرش کشور ، تابلوفرش بیداری اسلامی را می بافد

سردرود بزرگترین مرکز بافت تابلو فرش کشور ، تابلوفرش بیداری اسلامی را می بافد

مهندس علی وظیفه شناس رئیس شورای اسلامی شهر سردرود

رئیس شورای اسلامی شهر سردرود گفت: شهر سردرود به عنوان بزرگترین مرکز بافت تابلو فرش کشور و جهان ، تابلوفرش بیداری اسلامی را می بافد.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشراسلامی، مهندس علی وظیفه شناس در دیدار اعضای ستاد بافت تابلو فرش بیداری اسلامی  با نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز با بیان اینکه  سردرود مرکز تولید قالی های تصویری ایران و جهان به شمار می رود  درباره مزایای تولید تابلو فرش گفت:‌ دار قالی آن کوچک است ، می توان آنرا حتی در آشپزخانه ، هال یا اتاق خواب تعبیه کرد ، نیاز به کارگاه بزرگ ، وسایل جنبی و هزینه های گزاف ندارد ، مواد اولیه و نخ آن در یک گونی جابجا می شود و چون طرح تصویری تابلو فرش طبیعت ، مفاخر فرهنگی و دیدنیهای ایران ،آذربایجان ، گل و … است ،بافندگان رغبت زیادی به بافت آن نشان می دهند و از لحاظ روانشناسی نیز بافت هنرمندانه این نوع قالی ها در تلطیف روح و روان بافندگان اثر زیادی دارد.

وی با بیان اینکه نخ اکثر قالی های تصویری بافته شده ، از ابریشم است و روزانه بطور متوسط بیش از ۱۵۰ تابلو فرش در استان آذربایجان شرقی تولید می شود ادامه داد: حدود ۴۵ درصد آن در سردرود بافته می شود.

مهندس وظیفه شناس با بیان اینکه سردرود بعنوان یکی از شهرها و مراکز مهم و به تعبیری تابلو  فرشهای درجه یک ایران و آذربایجان در آن بافته می شود ادامه داد:  امروزه نام و آوازه فرشهای هنری این شهر ، حصار مرزها را درنوردیده و جهانی گشته است وشاید کمتر کسی در عالم هنر قالیبافی( تابلو فرش ) نام سردرود را نشنیده باشد به بیان دیگر این شهر با قالیها و تابلوهای هنری خود ، نام آشنای دوستداران هنر قالیبافی در سراسر جهان است.

وی با بیان اینکه در این شهر چنان هنرمندانی زندگی می کنند که اگر بگوئیم آفریده گاران زمینی اند حرفی به گزاف نگفته و ادعای بدون دلیل و مدرک نکرده ایم افزود: دستان هنرمند و اندیشه باذوق هنرمندان سردرود ، چنان با احساس و زیبا به خلق آثار هنری می پردازند که گاهی پذیرش و درک چگونگی خلق آنها مشکل می شود و باید گفت هنرمندان فرش سردرود آفریدگان هنر فرش اند.

رئیس شورای اسلامی شهر سردرود با بیان اینکه در این شهر علاوه بر بافت و تولید فرشهای معمولی در ابعاد و اندازه های مختلف ، قالیهای حجمی ، برجسته، دو رویه که صرفاً جنبه هنری دارند نیز بافته می شود ادامه داد: قالی های هنری و تابلو فرش های تولیدی در سردرود ، تلفیقی از صد ها نوع رنگ ، طرح و نقشه بوده و  استفاده از صدها نوع خامه رنگی برای بافت قالی های شکیل سردرود، اعم از مینیاتور، پرتره ، مناظر ،کتیبه و … تکنیک های خاص رنگ ریزی و هنر مندی هنرمندان را طلب می کند و تابلو فرش ها و قالی های تصویری سردرود گویی راویان خموش فرهنگ و آداب و رسوم ایران بزرگ هستند که با هنر دستان بافندگان، این چنین آدمی را غرق ذوق و شوق می نماید.

مهندس علی وظیفه شناس در دیدار اعضای ستاد بافت تابلو فرش بیداری اسلامی  با نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز

رئیس شورای اسلامی سردرود با اشاره به حمایت های شورا و شهرداری از خالقان تابلو های نفیس فرش و قالی های تصویری می گوید :‌ هنر قالی بافی تصویری و تابلو فرش به عنوان یک هنر بومی ، نهادینه شده است و بدلیل اشتغال ۱۵ هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم بیکاری در غرب تبریز و سردرود معنا و مفهومی ندارد و جوانان زیاد و بیکار شهر با روی آوری به صنعت بافت تابلو فرش های نفیس سر و سامان گرفته اند .

 وی با بیان اینکه طبق مصوبات دور دوم سفر ریاست جمهوری احداث موزه بزرگ فرش در سردرود تبریز تصویب شده است افزود: انشاء الله با احداث این موزه شاهد عرضه مستقیم محصولات ناب هنر قالی بافی تابلویی به شهروندان ایرانی و خارجی خواهیم بود.

مهندس میرعلی اصغر نساج غازانی شهردار سردرود نیز در این جلسه خواستار تاسیس مجتمع بزرگ تابلو فرش در سردرود و اتحادیه  تابلو فرش کشور در سردرود شد.

bg bg